Tüp bebek uygulamalarında çiftlerin aydınlatılmış onamının değerlendirilmesi
The evaluation of informed consent of couples i̇n vitro fertilization applications
- Tez No: 616889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ŞEHİRALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, tüp bebek uygulamalarında aydınlatılmış onam elde edilmesi ve bu süreci etkileyen faktörleri belirleyebilmektir. Yöntem: Kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, 04/06/2018 - 30/08/2018 tarihleri arasında Kocaeli Araştırma ve Uygulama Hastanesinin tüp bebek ünitesinde tedavi görmekte olan, çalışmaya katılmayı kabul eden çiftler ile tedavi sürecinde yer alan doktor ve hemşirelerle yürütüldü. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile doktor ve hemşirelerin aydınlatılmış onam elde etme sürecine ilişkin deneyim ve önerilerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanıldı. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ki kare testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to evaluate the process of getting informed consent and to determine factors affecting this process. Method: It is a sectional study. This study was performed by patients who were undergoing the IVF treatment and accepted to be a part of this study as well as doctors and nurses taking a role during this medical process at Kocaeli University Training and Research Hospital between 04.06.2018 – 30.08.2018. The questionnaire form made by the researcher and the semi-structured interview form to specify the experiences and suggestions of doctors and nurses with regard to the process of getting informed consent were used. The relation between dependent and independent variables were compared by chi-square-test.