Bitlis ili biyojeokimyasal anomalilerinin incelenmesi
Investigation of biogeochemical anomalies of Bitlis
- Tez No: 616945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN MEHMET TURP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bitlis, konum bakımından stratejik öneme sahip bir ulaşım güzergâhında bulunduğundan dolayı çok fazla kirleticiye maruz kalmaktadır. Özellikle bulunduğu konumdan dolayı yapılan ulaşım faaliyetlerinde ortaya çıkan salınımlar bu kirliliğin artmasını önemli ölçüde etkilemektedir. Bölgedeki toprak ve üzerinde yetişen bitkileri, ayrıca ekolojik düzeni etkileyerek insan ve diğer canlıları risk altına almaktadır. Yapılan çalışmada Bitlis ilinin biyojeokimyasal anomalilerinin incelenmesi ve çevresel olarak yorumlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı analizlerde belirlenen ağır metallerin bölgedeki bitki ve toprak bünyesinde ne kadar bulunduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bitki ve toprak örneklerinin bünyelerinde bulunan ağır metal miktarlarına bakılarak aralarındaki ilişki istatistiksel olarak seçilen bitkinin belirtgen bitki olduğu söylenebilir. Çalışmada öncelikle bölgede doğal olarak yetişen bitki tespit edilmiştir ve GPS ( Global Positioning System) yardımı ile konumu belirlenen bitkiler ve üzerinde yetiştiği topraklardan örnekler alınmıştır. 19 bitki, 19 toprak örneği toplamda 38 adet örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler laboratuvar ortamında kimyasal analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bitlis, because of his position in a transport route is of strategic importance in terms of too much exposure to pollutants.In particular, the pollutants that arise in transportation activities due to its location affect the increase of this pollution significantly.It affects the soil and the plants that grow on it, as well as the ecological order and puts people and other creatures at risk.The aim of this study was to investigate the biogeochemical anomalies of Bitlis province and to interpret them as environmental.In addition, it was tried to determine the amount of heavy metals determined in the analyzes in the plant and soil structure in the region.By considering the amount of heavy metals in plant and soil samples, it can be said that the selected plant is the indicator plant.In the study, primarily the plant that grows naturally in the region has been identified. GPS (Global Positioning System) with the help of the location of the plants and the soil on which it grows samples were taken.A total of 38 data were collected from 19 plants and 19 soil samples.The collected samples were analyzed in the laboratory.