Antik kaynaklar ve arkeolojik buluntular ışığında Mylasa
The city of Mylasa in antiquity in the light of ancient sources and archaeological data
- Tez No: 616964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
“Antik Kaynaklar ve Arkeolojik Buluntular Işığında Mylasa”adlı bu tez çalışmasında, günümüzde Muğla Milas ilçesi sınırları içerisinde kalan Mylasa kenti arkeolojik verileri tek bir başlık altında toplanmıştır. Öncelikle okuyucunun genel bir fikir sahibi olabilmesi için antik çağda Karia bölgesi, tarihi ve coğrafyası Mylasa'dan önce ele alınmış sonrasında antik çağda Mylasa tarihine ve coğrafyasına değinilmiştir. Antik yazarların Mylasa'dan bahsettiği bölümler üzerinde durulmuştur. Sonrasında Mylasa kenti, günümüzde hala görülebilen veya tahrip olmuş olsa da yayınlarda yer alan arkeolojik verileri ile anlatılmıştır. Bu veriler tapınaklar, surlar, nekropolisler, anıt mezarlar, su yapıları, tiyatro, gymnasium, hamam, Mylasa sikkeleri ve Mylasa çevresindeki diğer yapılar olarak kategorilere ayrılmış ve kategoriler içerisinde zamansal sıralama ile okuyucuya aktarılmıştır ve Mylasa kenti üzerinde bilinen arkeolojik veriler kent planı üzerinde verilmiştir. Olası kent yerleşimi üzerine öneriler sunulmuştur. Tezdeki temel amaç Mylasa kentinin kültür varlıklarını tek bir kaynak altında toplayıp, bu kültürel zenginliği genel olarak yorumlamak ve kentin önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“The City of Mylasa in the Light of Ancient Sources and Archaeological Data”, the archaeological data of the city of Mylasa, which is located within the boundaries of Milas city district of Muğla today, is collected under a single title. First of all, in order to provide a general idea for the reader, Caria region, history and geography were discussed before Mylasa in ancient times and then the history and geography of Mylasa in ancient times were mentioned. The chapters of ancient writers about Mylasa have been emphasized. Later, although it is still visible or destroyed in the city of Mylasa, it is explained with archaeological data in the publications. These data were categorized as Mylasa architecture, Mylasa tombs, Mylasa temples, gymnasion, theatre, Mylasa coins and other ruins around of Mylasa and transferred to the reader in historical order within the categories. The main purpose of the thesis is to gather the cultural assets of Mylasa under a single source, to interpret this cultural wealth in general and to emphasize the importance of the city.