Lejyoner hastalığına hastane personelinin iş sağlığı güvenliği açısından yaklaşımı
Occupational health and safety approach to legionnaires' disease
  1. Tez No: 616963
  2. Yazar: FUNDA MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Legionella Pneumophila bakterisinin yaşam alanı, doğal yüzeysel su kaynakları olup, insanların yaşam alanlarında inşa edilen ve kullanılan su ortamlarında (hava nemlendiricileri, sıcak su dağıtım şebekeleri, klimaları besleyen su soğutma kuleleri ve depoları vs.) uygun şartlar altında, insan sağlığı için tehdit edici sayılara ulaşabilmektedir. Legionella Pneumophila bakterisinin sebep olduğu Lejyoner hastalığı, gerekli önlemlerin alınmadığı ve tedavi edilmediği durumda ölümle sonuçlanabilecek bir zatürree türü olup, yeryüzünde her yıl binlerce kişiyi etkisi altına almaktadır. İnsanlar yaşamlarını idame ettirebilmeleri için çalışmakta ve bu çalışma koşulları, asgari düzeyde mevzuat çerçevesinde düzenlenmiştir. İşveren tarafından da çalışan için uygulanmaktadır. Otel, yurt, hastane, yatakhane gibi toplu yaşam alanlarında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması, ülke geleceği için ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca buralarda yaşayan (çalışan) insanlar mesleki birçok hastalık riski ile karşı karşıyadır. Hem çalışanlar hem de tedavi görenler açısından düşünüldüğünde hastaneler iş sağlığı ve güvenliği alanı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Lejyoner hastalığının, insanları etkilemesi ve yayılma riski iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz etmektedir. Hastanelerde görevli personelin klima, sıcak-soğuk su ihtiyacı gibi zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasında, mesleki risk olarak Lejyoner hastalığı ile düzenli mücadele edilmelidir. Bu tez çalışmasında, Lejyoner hastalığı ve onunla mücadele kapsamında iş sağlığı ve güvenliği açısından neler yapılabilir, personelin Lejyoner hastalığına karşı farkındalığı nasıl arttırılabilir konularına cevap aranmıştır. Seçilen hastane ve onun eklerinde görevli personele Lejyoner hastalığı, bulaş yöntemleri, mücadele yöntemleri, tedavi yöntemleri ile ilgili farkındalık oluşturan anket soruları yöneltilmiştir. Anket sonuçlarının analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, eğitim düzeyi orta ve üst grupta yer alan hastane ortamında Lejyoner hastalığı ile ilgili personelin farkındalığının arttırılması gerektiği, yapılan anket çalışmasında dahi personelin konuya ilgisinin arttığı görülmüştür. Bilinç düzeyi artan bireylerin çevresini de pozitif etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu tez çalışmasının ortaya koymuş olduğu pozitif bulgulardan yola çıkarak, Lejyoner hastalığı riski taşıyan tüm iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim konuları altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The habitat of Legionella Pneumophila is a natural surface water source that can be used in human environments (air humidifiers, hot water distribution systems, water cooling towers and tanks that supply air conditioners) to reach the numbers that threaten human health under appropriate conditions. Legionnaires' disease caused by Legionella Pneumophila is a type of pneumonia that can result in death if the necessary precautions are not taken and treated and it affects thousands of people on the earth every year. People are working to maintain their lives and these working conditions are regulated within the framework of minimum legislation. It is also applied by the employer for the employee. Establishing a culture of occupational health and safety in public living areas such as hotels, dormitories, hospitals and dormitories has a special importance for the future of the country. In addition, people living in these areas are at risk for many occupational diseases. Hospitals have an important place in occupational health and safety area in terms of both employees and those receiving treatment. Especially Legionnaires' disease affects people and the risk of spread is important for occupational health and safety. Legionnaires' disease should be regularly tackled as a professional risk in meeting the obligatory needs of the personnel in the hospitals such as air-conditioning and hot-cold water requirement. In this thesis, what can be done in terms of occupational health and safety within the scope of Legionnaires 'disease and its struggle, and how to raise awareness of Legionnaires' disease were searched. The selected hospital and its staff were asked questions about Legionnaires' disease, transmission methods, control methods and treatment methods. SPSS statistical package program was used in the analysis of the survey results. As a result, it was seen that the awareness of the staff related to Legionnaires' disease should be increased in the hospital environment in the middle and upper group of education level, and the interest of the personnel to the issue increased even in the survey conducted. It should be remembered that individuals with increased consciousness will also have a positive impact on their environment. Based on the positive findings of this thesis, occupational health and safety training should be included in all workplaces at risk of Legionnaires' disease.