Sağlık yapılarında sismik yalıtım uygulamalarının incelenmesi
Investigation of seismic insulationapplications in health structures
- Tez No: 616977
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ani depremler sırasında, aşırı zemin uyarımı, çok katlı binalarda ciddi yapısal hasara neden olabilecek büyük bir zemin ivmesi yaratır. Böyle bir yapısal hasarı önlemek için, binaların mukavemet kapasitelerinin arttırılması gerekmektedir. Bununla birlikte, bir binanın gücünü hem belirsiz hem de geleneksel anlamda arttırmak, çeşitli lojistik ve ekonomik zorluklar doğurur. Yüksek sismik aktiviteye sahip bölgeler, yerçekimi ivmesinin iki katını aşabilecek hızlanma kuvvetleri yaşarlar. Geleneksel sabit temelli binaların bu tür kuvvetlere dayanacak şekilde izolatör kullanılarak tasarlanması, inşaat maliyetlerinin aşırı derecede düşmesine yol açacaktır. Deprem kendisi kontrol edilememesine rağmen, yapı üzerindeki etkisi, temel izolasyonu kullanılarak en aza indirilebilir. İzolasyon sistemi, temel ile üst yapı arasına yerleştirilerek ek esneklik ve enerji dağıtma kabiliyeti sağlanır. Bu tezde, Türkiye'de olan asimetrik bir yapı bölgenin depremsellik ve geoteknik bilgileri ışığında tasarlanmış ve farklı sismik izolatörlerin bir arada kullanımı ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During sudden earthquakes, excessive ground stimulation creates a large ground acceleration that can cause serious structural damage to multi-storey buildings. In order to prevent such structural damage, the strength capacities of the buildings must be increased. However, increasing both the uncertainty and the traditional sense of the power of a building has various logistical and economic difficulties. Areas with high seismic activity experience acceleration forces that can exceed twice the gravitational acceleration. The design of conventional stationary-based buildings using isolators to withstand such forces will lead to an excessive reduction in construction costs. Although the earthquake itself cannot be controlled, its effect on the structure can be minimized by using basic isolation. The insulation system is placed between the foundation and the superstructure to provide additional flexibility and energy dissipation. In this thesis, the region's seismicity in Turkey with an asymmetric structure and designed in light and geotechnical data were analyzed in detail the use of a combination of different seismic isolators.