Streptozotosin ile diabetes mellitus oluşturulan sıçan ovaryumunda kurkuminin antihiperglisemik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the antihyperglycemic effect of curcumin in the rat ovary with diabetes mellitus induced by streptozotocin
  1. Tez No: 616992
  2. Yazar: KIYMET KÜBRA YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yaygın bir metabolik hastalık olan diabetes mellitusun (DM) ovaryumun yapı ve fonksiyonlarına etkilerinin belirlenmesi ve farklı zamanlarda uygulanan kurkumin tedavisinin diyabetik ovaryum üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 12 haftalık, 250-300 g ağırlığında, 56 adet Wistar albino türü dişi sıçan kullanıldı. Hayvanlar 7 gruba ayrıldı: Kontrol grubuna, hiçbir işlem uygulanmadı. Sham grubuna, gavaj ile 5 mL/kg mısır yağı verildi. Kurkumin grubuna ise 30 mg/kg madde gavaj ile verildi. DM grubuna, tek doz 50 mg/kg streptozotosin (STZ) (i.p.) verilerek diyabet oluşturuldu. DM oluşturulan gruplara, 7 gün sonra (Diabetes mellitus+Kurkumin (DK1) grubu), 21 gün sonra (Diabetes mellitus+Kurkumin (DK2) grubu) ve STZ enjeksiyonuyla eş zamanlı olarak (Diabetes mellitus+Kurkumin (DK3) grubu), 30 mg/kg kurkumin gavaj ile verildi. Hayvanlar deneyin başlamasından 35 gün sonra sakrifiye edildi. Ovaryum doku bloklarından sistematik rastgele örnekleme yöntemiyle kesitler alındı. Stereolojik yöntemlerden optik parçalama tekniği ile ovaryumdaki folikül sayıları, Cavalieri metodu ile ise hacim hesaplamaları yapıldı. Serum örneklerinde FSH, LH ve SOD düzeyleri ile CAT enzim aktivitesi ölçümleri yapıldı. Her gruptan iki ovaryum dokusunun biri TEM, diğeri ise SEM için takip edilerek dokuda meydana gelen değişiklikler incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of diabetes mellitus (DM), which is a common metabolic disease, on the structure and function of the ovary and to investigate the effects of curcumin treatment on diabetic ovaries at different times of diabetes. Materials and Methods: In this study, 12 weeks old 56 Wistar albino female rats (250-300 g) were used. Animals were divided into 7 groups: No treatment was applied to the control group. Sham group was given 5 mL/kg of corn oil by gavage. Curcumin group was given 30 mg/kg curcumin by gavage. In the DM group, diabetes was induced by a single dose of 50 mg/kg streptozotocin (STZ) (i.p.). DM-treated groups were given 30 mg/kg curcumin after 7 days (Diabetes mellitus+Curcumin (DC1) group), 21 days later (Diabetes mellitus+Curcumin (DC2) group) and simultaneously with STZ injection (Diabetes mellitus+Curcumin (DC3) group). The animals were sacrificed 35 days after the start of the experiment. Sections were taken from ovarian tissue blocks by systematic random sampling method. The number of follicles in the ovary was calculated by optical fractionator method and the volume was calculated by Cavalieri method, which is a stereological method. In serum samples, FSH, LH, SOD levels and CAT activity were measured. One of the two ovarian tissues in each group was observed for TEM and the other for SEM.