Streptozotosin ile oluşturulan diyabetik sıçan modelinde alfa lipoik asit ve kuersetinin diyafram fonksiyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of alpha-lipoic acid and quercetin on diaphragm function in streptozotocin-induced diabetic rat model
- Tez No: 922251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Diabetes mellitus (Diyabet) vücuttaki glukoz, lipid ve amino asit metabolizmasındaki değişiklikler ile karakterize, kronik komplikasyonlara neden olan metabolik bir hastalıktır. Bu komplikasyonlar solunum sistemi üzerinde de etkili olmaktadır. Bu çalışmada streptozotosin (STZ) ile oluşturulan diyabetik sıçanlarda α-lipoik asit (ALA) ve kuersetinin (KUE) diyafram kas kontraksiyonu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Diyafram solunumda önemli rol oynayan bir kas olup, diyabetin bu kasın fonksiyonlarını nasıl etkilediği ve bu etkinin oksidatif stresle olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada 83 adet Sprauge Dawley türü erkek sıçan (8-10 haftalık) kullanıldı. STZ ile diyabet oluşturulduktan sonra 13 gruba ayrılan sıçanlara sekiz hafta boyunca intraperitoneal serum fizyolojik, sodyum bikarbonat, ALA (30, 60 ve 120 mg/kg), KUE (30, 60 ve 120 mg/kg) ve subkutan insülin (8 IU/kg) uygulandı. Ayrıca insülin (8 IU/kg) ile kombinasyon şeklinde ALA (30, 60, 120 mg/kg) subkutan uygulandı. Diyaframın biyomekanik özellikleri izole organ banyo sisteminde diyafram kas preparatına elektriksel alan stimülasyonu uygulanarak belirlendi. Diyafram dokusunda oksidatif stres durumunu tespit etmek için malondialdehit (MDA) düzeyi ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease characterized by changes in glucose, lipid and amino acid metabolism, leading to chronic complications that also affect the respiratory system. This study aimed to investigate the effects of α-lipoic acid (ALA) and quercetin (QUE) on diaphragm muscle contraction in streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. The diaphragm is a muscle that plays an important role in respiration, and the study was investigated how diabetes affects the function of this muscle and the relationship of this effect with oxidative stress. A total of 83 male Sprauge Dawley rats (8-10 weeks old) were used in the study. After diabetes was induced with STZ, rats were divided into 13 groups and intraperitoneally saline, sodium bicarbonate, ALA (30, 60 and 120 mg/kg), QUE (30, 60 and 120 mg/kg), and subcutaneous insulin (8 IU/kg) were administered for eight weeks. In addition, ALA (30, 60, 120 mg/kg) was administered subcutaneously in combination with insülin. The biomechanical properties of the diaphragm were determined by applying electrical field stimulation to the diaphragm muscle preparation in the isolated organ bath system. Malondialdehyde (MDA) levels and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) activities were measured to determine the oxidative stress in the diaphragm tissue.