Minör kafa travması ile başvuran hastalarda kanada kriterleri, New Orleans kriterleri ve Nexus II kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of the canadian head ct rules, the New Orleans criteria and Nexus II criteria in patients with minor head injury
  1. Tez No: 616996
  2. Yazar: MERVE DEMİRELLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ. Minör kafa travması, Glaskow Koma Skalası 13-15 olan hastalarda bilinç durumunda değişiklik, amnezi, dezoryantasyon ile birlikte seyredebilen künt kafa travması olarak tanımlanmıştır. Birçok hasta belli bir gözlem süresi sonrası sekelsiz taburcu edilirken, bir kısmında kötüleşme olabilir ve nörocerrahi girişim gerekebilir. Bu hastaların yönetiminde, erken teşhis ve tedavi için bilgisayarlı tomografi sıkça kullanılmaktadır. Minör kafa travmalı hastalarda, hayatı tehdit edici komplikasyonları saptamak için kabul edilmiş klinik karar verme kuralları Kanada Kriterleri, New Orleans kriterleri ve Nexus II kriterleridir. Bu çalışmanın amacı,İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne Kasım 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında minör kafa travması nedeniyle başvuran ve BBT incelemesi yapılan hastaların, öykü ve fizik muayene bulgularına göre New Orleans Kriterleri (NOK), Kanada Kriterleri (CCHR)ve National Emergency X-Ray Utilization Study II (NEXUS II) kriterlerine uygun BBT istemi yapılıp yapılmadığını belirlemek, bu üç kuralın acil servis kullanımında etkinliği ve güvenilirliğini saptamaktır. YÖNTEM. Çalışmamızda Kasım 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne minör kafa travması nedeniyle başvuran, Glaskow Koma Skalası 13-15 olan ve BBT incelemesi yapılan hastalar prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, travma oluş mekanizması, GKS skoru, bilinç kaybı, amnezi, oryantasyon bozukluğu, baş ağrısı, bulantı, kusma, alkol-ilaç alımı, nöbet, koagülopati, antikoagülan kullanımı, özgeçmişi ve fizik muayene bulguları, BBT sonuçları, hastaneye yatış kayıtları not edildi. Hastalar NOK, CCHR ve NEXUS II kuralları doğrultusunda değerlendirildi BULGULAR. : Çalışmaya dahil edilen 140 hastanın 87'si erkek 53'ü kadındı. Minör kafa travmasının en sık sebebinin düşmeler olduğu saptandı. Anormal BBT prevelansı %45,7 olarak bulundu. Demografik özelliklerden ve de kriterlerden 30 dakikadan uzun süren retrograd amnezi, baş ağrısı, letarji, kafa kaidesi kırığı şüphesi, uyanıklık durumunda değişiklik ve GKS:13 olması normal olmayan BBT sonuçlarını saptamada daha belirleyici olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. NOK kuralının duyarlılığı %87,5, özgüllüğü %6,57, CCHR kuralının duyarlılığı %82,81, özgüllüğü %32,8, NEXUS II kuralının ise duyarlılığı %93,75, özgüllüğü %3,94 olarak saptandı. SONUÇ. CCHR kuralının NOK ve NEXUS II' ye göre patolojik BBT sonuçlarını saptamada daha belirleyici olduğu anlaşılmıştır (p=0,034). Sonuçta CCHR kuralının intrakraniyal yaralanmaları saptamada klinik performansının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Minor head trauma is defined as a blunt head trauma with changes in consciousness, amnesia, and disorientation in patients with Glaskow Coma Scale 13-15. Many patients are discharged without sequelae after a certain period of observation, some of them may worsen and neurosurgery may be needed. In the management of these patients, computerized tomography is frequently used for early diagnosis and treatment. Clinical decision rules adopted to identify life-threatening complications in patients with minor head trauma are the Canada Criteria, New Orleans criteria, and Nexus II criteria. The aim of this study was to investigate the effects of the the Canadian Criteria (CCHR), New Orleans Criteria (NOC), the Canadian Criteria (CCHR), and National Emergency X-Ray Utilization Study II (NEXUS II) criteria according to the history and physical examination findings of patients admitted to İstanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital Emergency Service between November 2015 and November 2016 for mild head trauma and to determine the efficacy and safety of these three rules in the use of emergency services. METHODS. Patients with Glaskow Coma Scale score between 13-15 and who underwent a head CT examination were examined prospectively between November 2015 and November 2016 in our study with a minor head trauma from İstanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Adult Emergency Service. The age, gender, trauma mechanism, GCS score, unconsciousness, amnesia, disorientation, headache, nausea, vomiting, alcohol-drug intake, seizure, coagulopathy, anticoagulant use, past medical history and physical examination findings, hospital admission records of the patients included in the study were noted. Patients were evaluated in accordance with the NOC, CCHR and NEXUS II guidelines. RESULTS. Of the 140 patients included in the study, 87 were male and 53 were female. The most frequent cause of minor head trauma was found to be falls. The prevalence of abnormal head CT was found to be 45.7%. Retrograde amnesia over 30 minutes long, headache, lethargy, skull fracture, change in vigilance status and GCS:13 were of statistical significance in determining the outcome of unusual head CT. The sensitivity of the NOC rule was 87.5%, the specificity was 6.57%, the sensitivity of CCHR was 82.81%, the specificity was 32.8%, the sensitivity of NEXUS II was 93.75% and the specificity was 3.94%. CONCLUSION. The CCHR rule was found to be more predictive of pathologic BBT results according to NOK and NEXUS II (p = 0.034). In conclusion, the CCHR rule is thought to have a higher clinical performance in detecting intracranial injuries.