Muğla ili balıkçı gemileri, av araçları, avcılığı yapılan türler ve su ürünleri kooperatifleri
Fishing boats, hunting equipments, hunting species and fisheries cooperatives in Muğla province
  1. Tez No: 617001
  2. Yazar: SEDAT TANZER ABUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜLŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Balıkçılık filosunda zaman içerisinde kaydedilen gelişmelerin tespit edilmesi balıkçılık yönetiminde gelecek stratejilerinin belirlenmesi için önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip ve Türkiye filosunun % 10'unu oluşturan Muğla ili balıkçılık filosunun durumu, mevcut durumdaki balıkçı gemilerinin özellikleri, av araçları, avlanma yöntemleri ve avcılığı yapılan balık türleri Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kayıtları incelenerek tespit edilmiştir.“Balıkçı Gemisini Avcılıktan Çıkaranlara Yapılacak Destekleme Tebliği (2012/51)”kapsamında 2012 yılında Muğla ili balıkçılık filosundan çıkan gemilerin sayıları, türleri ve gemi özellikleri belirlenerek balıkçılık filosunun mevcut durumu, kullanılan av araçları ve avcılığı yapılan türler saptanmıştır. Ayrıca, balıkçılar ve Balıkçılık Kooperatifleri başkanları ile bir anket yapıldı. Bu anket ile balıkçılar ve kooperatiflerinin sorunları, beklentileri ve muhtemel projeler belirlenmiştir. Balık popülasyonunu arttırmak ve onu gelecek nesillere bırakmak için ne tür çalışmalar yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Identification of the developments recorded over time in the fishing fleet is important for determining future strategies in fisheries management. In this study; current situation of fishing fleet of Muğla, which has the longest shoreline of Turkey and 10% of the Turkish fleet, properties of current fishing vessels, fishing gears, fishing methods and target fish species were determined by examining the records of Muğla Directorate of Provincial Food Agriculture and Livestock. In 2012, current status of the fishing fleet, fishing gears and target species were determined by defining numbers, types and properties of the ships departing from the fishing fleet of Muğla, within the scope of“Communique on Promoting Those, Whom Departing Their Fishing Vessel From Fishing (2012/51)”. In addition, a survey was conducted with fishermen and the heads of Fisheries Cooperatives. With this survey, the problems, expectations and the prospective projects of fishermen and Fisheries Cooperatives were determined. It has been determined what kind of studies can be done in order to increase the fish population and leave it to future generations.