Cash flow generation and alternatives analysis through bim and simulation
Nakit akışı üretimi ve bim ve simülasyon ile alternatif analiz
  1. Tez No: 617023
  2. Yazar: MOHAMMED ABDEL LATIF KHALAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAGIP AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nakit akış analizleri inşaat yönetimi, projenin etkili bir şekilde ilerleyebilmesi ve oluşabilecek sorunların önüne geçilebilmesi adına büyük önem taşır. Kullanılan geleneksel nakit akis analizi yöntemleri ağırlıklı olarak basit düzeylerde olup, analizler genelde master program seviyesinde sağlanmakta ve aktivite bazında gerçekleştirilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda nakit akışları yapı bilgi modellemesi (BIM) kullanılarak oluşturulmakta ve bu anlamda iş programı, kaynaklar, finansal parametreler ve diger etkenlerde goz onunde bulundurulmaktadir. Fakat alternatif nakis akış yöntemlerini incelemek ve bunlar hakkında belirli sonuçlara varmak zorlu olmakla beraber, projenin verimliği üzerinde etkili olabilir ve finansal anlamda değişik senaryoların incelenip uygulanmasında yardımcı olabilir. Bu tez proje nakit akışlarını BIM ve kaynak tabanlı bir simülasyon platformu olan GSimX üzerinde oluşturmak için yapısal bir yaklaşım geliştirmektedir. Bu amaçla gerekli inşaat nakit akışı parametreleri tanımlanmıştır. Excel üzerinde oluşturulan bir prototip nakit akışı ile yaklaşımı tanımlanmış ve elde edilen sonuçlar simülasyon sonuçları ile karşılaştırılabilir düzeye getirilmiştir. Bu tez ayrıca nakit akışının parametreler üzerinde simülasyon ortamında hesaplanması için gereksinimleri tanımlamıştır. Nakit akışları kontrat ağırlıklı yaygın parametreler üzerinden simülasyon sonrası hesaplandığından alternatif senaryolar ödeme şartları, aktivite sıralaması ve kaynaklar gibi farklı değişkenler kullanılarak kolayca oluşturulabilir. Ayrıca sunulan bu tezde oluşturulan alternatif karşılaştırılması için yöntemler tanımlanmakta, dolayısıyla projenin finansal karar verme sürecini geliştirilmekte ve imalat sırasında finansal problemlerin azaltılmasına katkıda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cash flow analysis is a major aspect of managing a construction project to improve project success metrics and to prevent liquidity issues during construction phase. Conventional methods used to analyze cash flow simplify many process elements and perform analysis based on master-level schedule activities and their associated costs. Recent studies generate cash flow using building information models (BIM), construction schedule and financial parameters for more accurate project cash flow, but it is challenging to evaluate detailed project alternatives that improve project cash flow while satisfying project constraints and consider scenarios for project financials. This thesis develops a structured approach to generate project cash flows through a BIM and resource-integrated 3D simulation platform called GSimX. It also provides a prototype for project cash flow generation through Excel in order to verify and compare it with the simulation platform. Since cash inflows and outflows from simulation are generated based on common cash flow parameters with contractual focus, cash flow alternatives can easily be obtained by modifying parameters such as payment terms, activity sequences, and resources. The thesis also describes ways to evaluate generated cash flow alternatives to enhance the financial decision-making process and to avoid financial hurdles during project execution.