Farklı besin maddelerinin, tatlısu rotiferinin (brachionus Balyciflorus, pallas, 1766) populasyon artışı üzerine etkileri
Effects of different food items on population increase of freshwater rotifera (Brachionus calyciflorus, pallas, 1766)
- Tez No: 617024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinde larval dönemin sonunda besin kesesini tüketmiş, hassas, sindirim sistemi, hareket ve görme yeteneği tam olarak gelişmemiş yavru balıkların beslenmesinde hem hareketiyle cezp edici, hem de sindirilebilirliği ile balıkların sindirimine destek veren besin değeri yükseltilmiş canlı yemler kullanılmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında toplu kültür tekniği kullanılarak rotifer yumurtaları açılıp bu kültürden alınan örneklerle seçilecek yemlerin rotiferler tarafından uygunluğu belirlemiştir. Bu süreçte seçilmiş olan 10 farklı besin maddesinin (Chlorella sp., Spirulina sp., sıvı probiyotik, toz probiyotik, Neptün, Ori-go, S-parkle, peynir altı suyu tozu (PAST), yonca, ticari Na1 3 tekrarda gerçekleştirilen deneme düzeneğindeki gruplarda oluşan popülasyon artışları 28 gün boyunca (maximum yoğunluğa ulaşana kadar) izlenmiştir. Her gün 3 kere 8 saatte 1 olmak üzere beslenmiş ve son beslemeden 1 saat sonra sayımları yapılmıştır. Kuru alglerle beslenen gruplardaki popülasyon artışı en düşük olarak saptanırken yonca kullanılan gruptaki popülasyon artışının kuru alg kullanımından fazla olması yoncanın zooplankton için alternatif bitkisel besin olabileceğini gösterilmiştir. Ticari yemler değerlendirildiğinde S-parkle ve Neptün ile beslenen gruplarda popülasyon artış oranında kayda değer farklılık olmadığı gözlemlenirken Ori-go ile beslenen grubun popülasyon artışının diğer iki ticari yem ile beslenen gruplardaki popülasyon artışına göre düşük olduğu kaydedilmiştir. Sıvı ve toz probiyotiklere alternatif olarak denenen PAST ile elde edilen popülasyon artışının toz ve sıvı probiyotiğe oranla yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada denenen son besin olan ticari Na1 ile beslenen grupta popülasyon artışı maksimum olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In aquaculture, in the feeding of fry fish with the yolk-sac depleted, sensitive, undeveloped digested system, movement and vision at the end of larval period attractive and easy-digestible live feeds aiding digestion have been used. At the first phase of the study, Rotifera eggs were cracked by using multi-culture technique and selected baits from this culture were determined for suitability in rotifers. In this process, selected 10 different food items (Chlorella sp., Spirulina sp., liquid probiotic, powder probiotic, Neptün, Ori-go, S-parkle, whey powder, clover commercial Na1), population increases were observed at an experimental design with three replicates along 28 days (until it reaches maximum abundance). It was fed three times each day at every 8 hours and one hour after last feeding, it was counted. The lowest population increase was determined in the group with fed by dried algae, whereas higher population increase in group fed by clove suggested that it would be an alternative vegetable food for zooplankton. In the evaluation of commercial baits, there was no considerable population increase in the groups fed by S-parkle and Neptün while the group fed by Ori-go was found to have lower population increase compared to other two commercial groups. It was observed that whey powder, which was tried as alternative to liquid and powder probiotics had a higher population increase. The last bait item tested in this study, commercial Na1 had the maximum population growth.