Icon® rezin infiltrasyon materyalinin demineralize diş yüzeylerindeki etkinliğinin karşılaştırmalı olarak in Vitro incelenmesi
Comparative in Vitro evaluation of the efficacy of icon® resin infiltration material on demi̇neralized tooth surfaces
  1. Tez No: 813807
  2. Yazar: İZEL KARADEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ALPÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni başlayan mine lezyonlarının yapısal olarak iyileştirilmesi konusunda hasta için en uygun tedavi protokolünü bulmak, diş hekimlerinin minimal invaziv yaklaşımla koruyucu diş hekimliği hedeflerine ulaşabilmesi için önemli bir adımdır. Başlangıç çürük lezyonlarının tedavisinde florür, kazein fosfopeptid amorf kalsiyum fosfat, diyet düzenlemesi, lazer, mikroabrazyon ve rezin infiltrasyon tekniği gibi çeşitli uygulamalar önerilmektedir. Bu çalışma için Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran 18 yaş ve üzeri 28 bireyin, ortodontik sebeplerden dolayı çekimi yapılacak olan, çürük, çatlak veya restorasyon bulunmayan premolar dişleri kullanıldı. Dişlerin 24 tanesi asil, 4 tanesi ise çalışma esnasında olası bir örnek kaybına karşı yedek olarak belirlendi. Dezenfeksiyon sonrasında dişler, kök kısımları kesilerek vestibül yüzeyleri açıkta ve yere paralel olacak şekilde polyester reçine bloklara gömüldü. Ardından vestibül yüzeyde 5x3 mm boyutlarında pencere kalacak şekilde aside dayanıklı tırnak cilası ile boyandı. Hazırlanan örnekler başlangıç çürüğü benzeri yapay beyaz nokta lezyonlarını indüklemek için 96 saat boyunca demineralizasyon solüsyonunda saklandı. Demineralizasyon sonrası örnekler farklı tedavi yöntemlerine göre kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) (Tooth Mousse, GC, Japonya), %5 sodyum florür (NaF) vernik (ProShield, Almanya), rezin infiltrasyon (ICON®-DMG, Amerika) ve demineralize kontrol grubu olmak üzere rastgele 4 gruba (n = 6) ayrıldı. Her gruptan yüzey hazırlığı yapılan 5 örneğin yüzey mikrosertliği Vicker's sertlik test cihazıyla 5 ayrı noktadan ölçülüp ortalaması alınarak başlangıç mikrosertlik değeri belirlendi. Rezin infiltrasyon grubuna 1 uygulama, flor verniği grubuna 1. hafta, 3. hafta ve 6. haftada olmak üzere 3 uygulama ve CPP-ACP grubuna deney süresince her gün günde 2 kez uygulama yapıldı ve deney süresi 8 hafta olarak belirlendi. Vicker's sertlik ölçümleri uygulamaların bitiminden 1 hafta ve 8 hafta sonra tekrarlandı. Her gruptan 1 örnek, taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında incelenerek yüzey pürüzlülüğü değerlendirildi. Çalışmada kullanılan rezin infiltrasyon tekniği, %5 NaF vernik ve CPP-ACP uygulamalarının hepsi demineralize olmuş minenin mikrosertliğini anlamlı düzeyde arttırdı. ICON uygulaması, başlangıç çürük lezyonlarının yüzey mikrosertliğini arttırmada ölçülen tüm zaman aralıklarında %5 NaF vernik ve CPP-ACP uygulamalarına göre daha başarılı bulundu. Yapay tükürükte bekleyen kontrol grubunun başlangıca göre mikrosertlik artışının hem 1. hem de 8. haftada florür vernik ve CPP-ACP uygulamalarından farklı olmadığı görüldü; ancak remineralizasyon ajanları ile yapılan tedavilerin etki süresi daha hızlı bulundu. SEM altında yapılan yüzey pürüzlülüğü incelemesinde %5 NaF vernik ve CPP-ACP uygulamalarından sonra demineralize mine yüzeyi ile karşılaştırıldığında yüzey pürüzlülüğünde azalma ve porlarda gözle görülür daralma izlendi ve yüzeyde kalsifikasyonlar göze çarptı. ICON uygulaması sonrasında ise mine yüzeyinin pürüzlü bir yapıda olduğu gözlendi. Demineralize diş yüzeylerinde yüzey sertliğinin arttırılmasında ICON materyalinin başarılı olduğu ve klinikte başlangıç düz yüzey çürükleri ve hipoplazilerde diğer uygulamalarla birlikte kombine olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Finding the most appropriate treatment protocol for the patient in the structural improvement of incipient enamel lesions is an important step for dentists to achieve their goals of preventive dentistry with a minimally invasive approach. Various applications such as fluoride, casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate, diet regulation, laser, microabrasion and resin infiltration technique are recommended in the treatment of initial caries lesions. For this study, premolar teeth of 28 individuals aged 18 years and older who applied to Ege University Faculty of Dentistry, which were to be extracted due to orthodontic reasons and had no caries, cracks or restoration, were used. Twenty-four of the teeth were determined as primary, and four of them were determined as spares in case of possible sample loss during the study. After disinfection, the root parts of the teeth were cut and embedded in polyester resin blocks with their vestibule surfaces exposed and parallel to the ground. Then, the vestibule was painted with acid-resistant nail varnish, leaving a 5x3 mm window on the surface. Prepared specimens were stored in demineralization solution for 96 hours to induce artificial white spot lesions similar to initial caries. Samples after demineralization according to different treatment methods casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) (Tooth Mousse, GC, Japan), 5% sodium fluoride (NaF) varnish (ProShield, Germany), resin infiltration (ICON®-DMG, USA) and demineralized control group were randomly divided into 4 groups (n = 6). The initial microhardness value was determined by measuring the surface microhardness of 5 samples from each group with the Vicker's hardness test device from 5 different points and taking the average. 1 application was made to the resin infiltration group, 3 applications were made to the fluorine varnish group at the 1st, 3rd and 6th weeks, and to the CPP-ACP group 2 times a day during the experiment, and the experimental period was determined as 8 weeks. Vicker's hardness measurements were repeated 1 week and 8 weeks after the end of the applications. One sample from each group was examined under scanning electron microscopy (SEM) and its surface roughness was evaluated. The resin infiltration technique, 5% NaF varnish and CPP-ACP applications used in the study all significantly increased the microhardness of the demineralized enamel. ICON application was found to be more successful than 5% NaF varnish and CPP-ACP applications in all measured time intervals in increasing the surface microhardness of the initial caries lesions. It was observed that the microhardness increase of the control group waiting in artificial saliva was not different from the fluoride varnish and CPP-ACP applications at both the 1st and 8th weeks; however, the duration of action of treatments with remineralization agents was found to be faster. In the surface roughness examination performed under SEM, after 5% NaF varnish and CPP-ACP applications, a decrease in surface roughness and a visible narrowing of the pores were observed when compared to the demineralized enamel surface, and calcifications were observed on the surface. After ICON application, it was observed that the enamel surface had a rough structure. It is thought that ICON material is successful in increasing the surface hardness of demineralized tooth surfaces and can be used in combination with other applications in initial surface caries and hypoplasias in the clinic.