Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) uygulamaları için bor katkılı eriyik tuzların termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal properties of boron added molten salts for concentrating solar power (CSP) applications
  1. Tez No: 617052
  2. Yazar: FATİH SELİM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE, DOÇ. DR. MÜKERREM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Enerji talebindeki artış ve elektrik üretimi için kullanılan fosil yakıtların rezervlerinin azalması günümüzde enerji açısından en büyük endişe kaynağıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması bu sorunların üstesinden gelmek için en iyi seçenek olarak kabul edilebilmektedir. Güneş enerjisi, elektrik ve ısı üretmek için en önemli yenilenebilir kaynaklardan biridir. Güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretimi, deniz suyunu tuzdan arındırma, bina iklimlendirme ve sıcak su temini için güneş enerjili termal sistemler kullanılmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerinde ısı transfer sürecinin iyileştirilmesi, kompakt tasarımlı bu sistemlerin daha iyi performans gösterebilmesi için en önemli konulardan biridir. Bu amaç, gelişmiş termo-fiziksel özelliklere sahip çalışma akışkanları tasarlanarak ve üretilerek başarılabilir. CSP sistemlerinde en çok kullanılan akışkanlardan biri olan solar tuzun termal özelliklerini geliştirmek için yapılan bu tezde katkı malzemesi olarak amorf B2O3, camsı B2O3 ve hegzagonal bor nitrür kullanılmıştır. Solar tuz referans olarak kullanılmış ve %0,5, %1 ve %2 oranlarında katkı malzemeleri ayrı ayrı konularak erime noktası, kütle kaybı ve ısı kapasitesi analizleri yapılmıştır. En umut verici değerlere %2 hegzagonal bor nitrür içeren numunede ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in energy demands and depletion of fossil fuel for power generation are the major concern nowadays. Utilization of renewable energy sources can be regarded as one of the options to tackle these issues. Solar energy is one of the most important renewable sources to produce electricity and heat. Many solar based thermal systems are used for generating electricity, water desalination, buildings air-conditioning, and water heating from solar radiation. Enhancing heat transfer process in solar energy systems is one of the most important issues to achieve a better performance of these systems with compact designs. This aim may be achieved by designing and producing working fluids with enhanced thermo-physical properties. In this thesis, amorphous B2O3, glassy B2O3 and hexagonal boron nitride were used as additives to improve the thermal properties of solar salt, one of the most commonly used fluids in CSP systems. Solar salt was used as a reference and melting point, mass loss and heat capacity analyzes were made by adding 0,5%, 1% and 2% additives separately. The most promising values were achieved with the sample containing %2 hexagonal boron nitride.