Üşüme stresi altındaki domates (Solanum lycopersicon L.) bitkilerine farklı dozlarda kalsiyum (Ca2) ve potasyum (k+) uygulamarının etkisinin belirlenmesi
Investigation of the effect of different doses of calcium (Ca2) and potassium (k +) on tomato (Solanum lycopersicon L.) plants under cold stress
- Tez No: 617078
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji laboratuvarı iklim odasında ve su kültüründe yürütülmüştür. Adamset domates çeşidinin kullanıldığı çalışmada üşüme stresi altındaki domates bitkisine farklı dozlarda uygulanan kalsiyum (Ca+2) ve Potasyum (K+) 'un morfolojik ve biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kök ağırlığı, gövde ağırlığı, yaprak ağırlığı, yaprak sayısı, bitki boyu ve bitki boğum arası mesafeleri ölçülmüştür. Ayrıca bitkilerin üşümeye dayanım skalaları belirlenmiştir. Stres altındaki bitkilerde meydana gelen biyokimyasal değişiklikleri belirlemek amacıyla bitki yapraklarındaki klorofil ve MDA (Malondialdehit) miktarları ile bitkilerin kök, gövde ve yapraklarındaki iyon miktarları (Na, K, Ca, Cl, Mg, Cu, Fe, Zn, Mn) ve antioksidant enzim aktiviteleri Katalaz (CAT), Askorbat peroksidaz (APX), Süperoksit dismutaz (SOD) belirlenmiştir. Ayrıca lipid peroksidasyonun ürünü olan MDA (Malondialdehit) miktarlarında da artış görülmüştür. Sonuç olarak üşüme stresi altındaki domates bitkilerine uygun dozlarda kalsiyum ve potasyum uygulandığında, bu iyonlar domates bitkilerini stresin olumsuz etkilerinde koruduğunu ve üşüme stresine karşı domates bitkilerini koruyan en uygun 200 ppm Ca+2 dozu ve 216 ppm K+ dozu olmuştur. Ca + K dozları önerebileceğimiz net sonuçlar vermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the climate room and water culture of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Physiology laboratory. In the study using the Adamset tomato variety, the morphological and biochemical effects of calcium (Ca+2) and Potassium (K+) applied to tomato plants under cold stress were investigated. In the study, root weight, stem weight, leaf weight, number of leaves, plant height and distance between plant knuckle were measured. In addition, chilling resistance scales of plants were determined. The amount of chlorophyll and MDA (Malondialdehyde) in the leaves of plants and the amount of ions (Na, K, Ca, Cl, Mg, Cu, Fe, Zn, Mn) and antioxidant enzyme activities in plant leaves to determine the biochemical changes that occur in plants under stress. Catalase (CAT), Ascorbate peroxidase (APX), Superoxide dismutase (SOD) were determined. There was also an increase in the amount of MDA (Malondialdehyde), which is the product of lipid peroxidation. As a result, when appropriate doses of calcium and potassium are applied to tomato plants under cold stress, these ions are the most suitable 200 ppm Ca+2 dose and 216 ppm K+ dose that protects tomato plants against negative effects of stress and protects tomato plants against cold stress. Ca + K doses did not give clear results that we can recommend.