Yüksek gerilim tesislerindeki elektromanyetik alan etkisinin çalışanlarda gözlemlenen sağlık belirtileri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of electromagnetic field effect in high voltage facilities in terms of observed health symptoms in employees
- Tez No: 617079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SERDAR SONCELEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektriğin icadının insanoğlunun yaşamını kolaylaştırdığı tartışmasız bir gerçektir. Hatta günümüzde genelde enerji özelde elektrik enerjisi canlı yaşamının olmazsa olmazıdır. Ne var ki, elektrik enerjisinin canlı hayatına getirdiği birçok yenilik ve kolaylık olmasına rağmen başta insan olmak üzere tüm canlıların yaşamına olumsuz sonuçlarının olduğu da bir vakıadır. Elektrik enerjisinin üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar insan unsuru büyük önem taşır. Bu zincirin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi esnasında çalışanlar doğrudan veya dolaylı olarak bir takım risklerle karşılaşmaktadırlar. Bu risklerin en başında ise sağlık riskleri bulunmaktadır. Bu çalışmayla hayatının belirli kısımlarında veya tamamında kuvvetli akım tesislerinde çalışanların karşılaştıkları sağlık problemlerinin maruz kaldıkları“Elektromanyetik Alan”dan kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) sorumluluğunda bulunan enerji iletim tesislerindeki teçhizatın bakım ve onarımını gerçekleştiren“Trafo Bakım Ekipleri”ndeki personel ve enerji iletim tesislerine görevli İşletme Teknisyenleri ile anket yapılmıştır. Aynı zamanda enerji iletim tesislerinde Elektro Manyetik Alan (EMA) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yetkili personelle yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular ile ilgili mekânlarda yapılan teknik ölçümler birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular EMA'ya maruz kalmayan kontrol grubundan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve çalışanların yaptıkları iş ve çalışma mekânları açısından karşılaştıkları birtakım sağlık problemleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an undisputed fact that the invention of electricity makes life easier for mankind. Even today, energy in general and in particular electrical energy are the sine qua non of living life. However, although there are many innovations and conveniences that electric energy brings to life, it is also a case that it has negative consequences for the life of all living things, especially human beings. From the production stage to the consumption stage of electrical energy, the human element is of great importance. Employees face a number of risks, directly or indirectly, in maintaining this chain in a healthy way. Health risks are at the top of these risks. In this study, it is aimed to determine whether the health problems faced by employees working in high current facilities in certain parts of their lives are caused by“Electromagnetic Field dık to which they are exposed. In this context, Turkey Electricity Transmission Company (TEİAŞ), the personnel of the ”Transformer Maintenance Teams en performing the maintenance and repair of the equipment in the energy transmission facilities and the operating technicians assigned to the energy transmission facilities were surveyed. At the same time, electro magnetic field (EMA) measurements were performed in energy transmission facilities. The findings obtained from the survey conducted with authorized personnel and the technical measurements made in the related places were evaluated together. The results were compared with the results obtained from the control group that was not exposed to EMA and it was found that there was a significant relationship between the health-saving problems faced by the employees in terms of work and work places.