Kariyer gelişiminde engeller ve sorunlar
Obstacles and problems in career development
  1. Tez No: 617096
  2. Yazar: BURHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmede çalışan personellerin motivasyonu işletmeler için çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışanların motivasyonu ile ilgili birçok çalışma ve araştırma yapılarak motivasyonun çalışanlar üzerine etkisi incelenmeye başlamıştır. Motivasyonun çalışanlar üzerine etkisi incelenerek personellerin işletmeye bağlanması sağlanacaktır. Yapılan araştırmaların bir ya da birden çoğunun benimsenerek iş hayatında uygulanması örgüt yapısına, üretim konusuna ve yönetim kadrolarının yaklaşımına büyük ölçüde bağlı olarak görülmektedir. İşletmeler içerisindeki yönetim yaklaşımlarında çalışanların insan kaynakları etkinliklerine çok büyük önem verdikleri görülmektedir. Bu noktada da kariyer gelişim programları karşımıza çıkmaktadır. Çalışanların kariyerini planlayan yöneticiler, hem işletmenin amaçlarına hem de çalışanların amaçlarına katkıda bulunmak için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmada kariyer gelişimi sürecindeki engeller ve sorunlar tartışılarak bu sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiş ve incelenmiştir. Araştırma Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 135 yöneticiye anket uygulanarak yapılmış, anket çalışmasında nicel ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının literatüre katkı sağlayarak, gelecek çalışmalar için referans oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Employees ' motivation and management scientists the most since the human period stood the leading issues. To this end, a large number of administrative theory, principles and techniques are developed. One or many of them adopted, the implementation of organization structure in business life, the approach to production and management cadres depends greatly. Are human resources of enterprises in modern management approach to career development programs place the event to give the employees the necessary organizational factors, satisfaction is of great importance. The objectives of the plan about the future of his career can say and in a manner set out in the individual way to the realization of the purposes of your own that are contributed. In this study, prevents and problems in the process of career development developed suggestions for the solution of this problem. Research Henchman organized industrial zone is made by applying the survey administrator at 135. This study used quantitative scale. The research results contributed to the literature and it is thought that it would cause the reference for future studies.