Yatağan (Muğla) ve çevresindeki tıbbi ve ekonomik bitkiler
Medical and economic plants of Yatağan (Muğla) and its environments
  1. Tez No: 617126
  2. Yazar: MACİDE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu araştırma, ülkemizdeki etnobotanik birikime katkıda bulunmak amacıyla Yatağan ilçe merkezi ve çevre köylerinde, halk folkloründe kullanılan tıbbi ve ekonomik bitkiler üzerine projelendirilmiştir. Araştırma alanımız Davis'in kullandığı kareleme sistemine göre C2 karesinde yer alan Muğla il sınırlarındaki Yatağan ilçe merkezi ve köyleridir. Çalışma kapsamında Yatağan merkez ve köylerinde yaşayan 171 kaynak kişi ile görüşülmüş ve alanda etnobotanik kullanımı olan bitkilerin tespiti yapılmıştır. Araştırma alanında 58 familyaya ait 129 tür tespit edilmiştir. Bu bitkilerin gıda (75 kullanım), tedavi (83 kullanım), hayvan yemi (16 kullanım), eşya yapımı (17 kullanım), süs bitkisi (15 kullanım), yakacak (6 kullanım), boyar bitki (3 kullanım) olarak ve ayrıca çeşitli amaçlar için (29 kullanım) kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been projected on medicinal and economic plants used in folk culture in Yatağan district center and surrounding villages in order to contribute to ethnobotanical accumulation in our country. Our research area is Yatagan district center and villages located in Mugla province, which is located in C2 square according to the square system used by Davis. In the scope of the study, 171 resource people living in Yatağan district center and villages were interviewed and the plants with ethnobotanical use were identified. In the research area,129 species belonging to 58 families were identified. It has been determined that these plants are used for food (74 uses), treatment (83 uses), animal feed (16 uses), goods construction (17 uses), ornament plant(15 uses), firewood (6 uses), dyeing plant (3 uses) and also a variety of purposes ( 29 uses).