Oecd ülkelerinin enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve karbondioksit ilişkisi
Economic growth, energy consumption and carbon dioxide consumption of oecd countries
  1. Tez No: 617167
  2. Yazar: ALİ RIZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sanayi devrimi sonucunda insanların beden güçleri yerine makinalar iş gücünde önemli derecede artış göstermiştir. Sanayi ile birlikte farklı enerji kaynaklarına ihtiyaç oluşmuştur. Bununla birlikte ekonomik büyüme ve karbondioksit salınımı önem kazanmıştır. Son yıllarda bu artışların enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve karbondioksit salınımı değişkenlerin aralarındaki ilişkilere bakılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı OECD Ülkelerinin Ekonomik Büyüme, Enerji Tüketimi ve Karbondioksit salınımı ilişkisi incelenmektedir. Bu ilişkiler için uygulanan Granger ve Toda-Yamamoto nedensellik analizlerinde çıkan sonuçların karşılaştırması yapılmıştır. Dünya Bankasından 1960-2014 dönemi yıllık veri setleri ele alınmıştır. Sonuç olarak, analizde Birim kök testi, Uzun ve Kısa dönemli ilişkiler Johansen Eşbütünleşme, Granger ve Toda Yamamoto Nedesellik analizlerine bakılmıştır. OECD Ülkelerinin Ekonomik Büyüme, Enerji Tüketimi ile Karbondioksit salınımı bakımından birbirlerinin nedenidir veya birbirlerinin nedeni değildir sonucuna bakılacaktır. Aralarında uzun dönemli mi yoksa kısa dönemli mi bir ilişki olduğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Machines show an important increase in workforce instead of people's physical strength in consequence of industrial revolution. Different energy sources create a need together with industry. Economic growth and carbon dioxide emission come into prominence in the meantime. Relation in between energy consumption, economic growth and carbon dioxide emission variables are examined in recent years. The purpose of this thesis is examination of the relation in between economic growth, energy consumption and carbon dioxide consumption of OECD countries. Comparison of the results of Granger and Toda-Yamamoto causation analysis has been studied. The World Bank's data sets between 1960 and 2014 has been tackled. Resultly, Unit root test, optimal delay length, Johansen cointegration, Granger and Toda Yamamoto causation analysis are studied in this analysis. As a consequence, energy consumption and carbon dioxide emission whether have in a relation with economic growth in OECD countries or not is investigated. The relation is investigated in between this two parameter is whether long term or short term.