Bir üniversite hastanesinde iş kazalarının incelenmesi ve bulanık Topsis yöntemi ile alınacak önlemlerin sıralandırılması
Examination of work accidents in a university hospital and sorting of measures to be taken by fuzzy Topsis method
  1. Tez No: 617173
  2. Yazar: MELEK IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sağlık sektörü, günümüz haber bültenlerinde en çok kaza haberi duyduğumuz maden sektörü ve inşaat sektörü gibi bünyesinde birçok tehlike ve riski barındırır. Toplumun sağlığını korumak ve iyileştirmek adına hizmet veren sağlık çalışanları, mesleklerini yerine getirirken iş kazalarına ve işe bağlı meslek hastalıklarına maruz kalabilmektedir. Sağlık çalışanları korumak ve güvenli hastane ortamı sunmak adına önlemler alınmalıdır. Bu sektörde çalışanların çalıştığı ürünün insan olması ve yapılan küçük bir hatanın bile geri dönüşümü olmadığı düşünülürse konunun önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır. Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı iş kazaları ve önlem yöntemleri ile ilgili literatür araştırması yapılmış ve araştırmada konu ile ilgili çalışmaların yeterli olmadığı görülmüştür. Çalışmanın birinci aşamasında; sağlık çalışanlarının işyeri sağlık ve güvenlik birimine bildirimde bulundukları iş kazaları incelenmiş ve inceleme sonucunda iş kazası türleri ortaya çıkmıştır. Bu kaza türleri kesici ve delici alet yaralanması, kas ve iskelet sistemi yaralanmaları, şiddet, kimyasal madde ve ilaç maruziyeti, yangın ve dumandan etkilenme, elektrik çarpması, kan ve vücut sıvısı ile temastır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise; iş kazalarını önlemek amacıyla alınacak önlemler çok kriterli karar verme yöntemlerinden, Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak sıralandırılmasıyla yapılmıştır. Bu sıralamaya göre eğitim birinci öncelikli önleme yöntemi olmakla beraber, kişisel koruyucu donanım kullanımı, mühendislik kontrollerinin uygulanması ve çalışma sürelerinin iyileştirilmesi diğer önlem yöntemleri olarak sıralandırılmıştır. Bu çalışmanın sağlık kuruluşlarındaki yöneticilerine etkili bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi sunulması için, rehber niteliğinde olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The health sector contains many hazards and risks within itself, such as the mining sector and the construction sector, where we hear the most casualty reports in today's news bulletins. Health workers who serve to protect and improve the health of the community may be exposed to occupational accidents and occupational diseases while performing their jobs. Measures must be taken to protect health workers and provide a safe hospital environment. The importance of the subject will emerge once again when it is considered that the product that the employees work in this sector is human and even a small mistake made is not recycled. A literature survey was carried out on occupational accidents and prevention methods that health workers were exposed to and it was found that the studies related to the subject were not sufficient. In the first phase of the study, occupational accidents in which health workers are notified to the workplace health and Safety Unit were examined and the types of occupational accidents were revealed as a result of the examination. These types of accidents include cutting and piercing tool injuries, muscle and skeletal system injuries, violence, chemical and drug exposure, fire and smoke exposure, electric shock, contact with blood and body fluid. In the second phase of the study, the measures to be taken to prevent occupational accidents were sorted by using Fuzzy TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision making methods. According to this ranking, education is the first priority prevention method, but the use of personal protective equipment, implementation of engineering controls and improvement of working times have been other measures. We believe this study can be a guide to providing an effective occupational health and Safety Management System to the managers of healthcare organizations