Yönetim uygulamalarının bir aracı olarak personel güçlendirmenin sağlık kurumlarında tükenmişlik üzerine etkisi: Sağlık kurumlarında bir araştırma
As a means of empowerment in management practices, inhealth institutions, the effect on burnout: A study inhealth institutions
  1. Tez No: 617196
  2. Yazar: DİLEK GÜVENAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Personel güçlendirme çalışmaları ile yetkileri artan ve sorumluluklarının bilincinde olan yaptıkları işin kendilerine ve işletmelerine fayda sağlayacağına inanan, işletmelerine ve işletmelerinin yönetimlerine güvenen, eğitimli ve sosyal çalışan kitlesi oluşturmak hedeflenmektedir. Tükenmişlik sendromu çalışanların yoğun iş yükünden ve sosyal hayat ve yaptıkları işlerdeki beklentilerini yüksek tutup sonuçlarını kendi istedikleri düzeyde alamadıklarında, oluşan bir bitkinlik durumudur. Sağlık kurumlarında çalışanlarda, diğer kurumlardaki çalışanlara nazaran tükenmişlik sendromu daha çok görülür. Sağlık kurumlarında, personel güçlendirme uygulamalarının, tükenmişlik üzerine etkisini araştırdığımız bu çalışmada; sağlık çalışanlarının personel güçlendirme algıları düşük, tükenmişlik seviyeleri yüksek çıkmıştır. Ayrıca çalışanların tükenmişlik seviyesi, yöneticilere göre daha yüksektir. Yöneticilerin,çalışanların çalışma şartlarını göz önünde bulundurup, tükenmişlikten çalışanını korumak için etkisi olduğu ortaya çıkan personel güçlendirme uygulamalarını benimsemesi gerekmektedir. Sonuçlara göre; personel güçlendirme ve tükenmişlik düzeyleri arasında negatif bir ilişki vardır. Personel güçlendirme arttıkça, tükenmişlik azalmaktadır. Tükenmişlik ile yaş, medeni hal ve cinsiyet arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Fakat, çalışılan pozisyon ve eğitim seviyesi ile tükenmişlik arasında, anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Eğitim seviyesi yüksek gurupta,tükenmişlik daha düşük gerçekleşmiştir. Bu da bize, eğitim arttıkça tükenmişliğin düşeceğini göstermektedir. Güçlendirme uygulamaları; yöneticilere zaman ve enerji tasarrufu getireceği gibi, kurumun ve yönetimin başarısını, kurumun karlılığını, verimliliğini, sürekliliğini, arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Empowerment work with powers increased and the work they do, which is aware of its responsibilities believing that benefit them and their business, the company and trusting the management of the enterprise, benefiting businesses, aims to create a trained social workers masses. Intensive workloads and burnout of employees in their work and social life and their expectations for a high level they want to get their results, they hold, is composed of a fatigue situation.The staff at the health institution, compared to employees in other institutions burnout syndrome is more common. In health institutions, empowerment practices, we investigated the effects of burnout in this study; empowerment perceptions of health workers lower burnout levels were higher. In addition, the level of employee burnout is higher than themanager. Administrators consider the working conditions of employees bulundurup staff turned out to be the effect of burnout to protect employees must adopt to strengthen implementation. According to the results, there is a negative relationship between employee empowerment and burnout. Empowerment increases, burnout is reduced. According to the results, age and exhaustion, were not detected significant association between marital status and gender. However, the position and education level of burnout studied were statistically significant relationship. A high level of education group, has lower burnout occurs. This is us, education shows increases will fall burnout. Empowerment practices; It will bring in managers to save time and energy, the success of the organization and management of the institution, profitability, productivity will increase the continuity.