Acil tıp asistanları ve radyoloji asistanlarının beyin difüzyon MR'ı değerlendirebilmeleri
Evaluation of brain diffusion mr by assistants from emergency medicine (ER) and radiology assistants
- Tez No: 617197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ AÇIKSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil servislere nörolojik semptomlar nedeniyle birçok hasta bas ̧vurmaktadır. Akut iskemik inme; ani başlangıçlı, sıklıkla fokal nörolojik defisite yol açan, travmatik olmayan nedenlerle ortaya çıkan beyin damar hastalığına bağlı olarak gelişen, 24 saatten uzun süren ya da 24 saat içinde ölümle sonuçlanabilen klinik tablodur. Akut iskemik inme düşünülen hastalar için istenen görüntüleme yöntemleri ilk önce acil tıp klinisyenleri tarafından değerlendirilir ve tedavileri ona göre planlanır. YÖNTEM. Arşivden derlenen 50 adet beyin difüzyon MR görüntüsü acil tıp ve radyoloji asistan doktorlarına gösterildi. Çalışmamıza 10 acil tıp asistanı(5 kıdemli – 5 kıdemsiz) ve 10 radyoloji asistanı(5 kıdemli – 5 kıdemsiz) katıldı. Her katılımcı 50 adet digital difüzyon MR görüntüsünü sırayla deg ̆erlendirdi. Görüntülerde patolojik lezyon olup olmadığını varsa lezyonun akut veya kronik mi olduğunu, lezyonun lokalizasyonunu ve en sonunda da olası ön tanıyı deg ̆erlendirme formunda belirtti. Beyin difüzyon MR'ı deg ̆erlendirmede asistanlık süresinin, farklı brans ̧ olmanın ve infarkt hacminin etkisi aras ̧tırıldı. BULGULAR. Çalışmaya katılan bütün asistan doktorların, gösterilen toplam 1000 MR görüntüsünün %74,8'ini (n=748) dog ̆ru bildiği gözlenmiştir. Kıdemsiz asistan doktorların, gösterilen toplam 500 MR görüntüsünün %66'sını (n=330) dog ̆ru bildiği gözlenirken; kıdemli asistan doktorların ise, gösterilen toplam 500 MR görüntüsünün %83,6'sını (n=418) dog ̆ru bildiği gözlenmiştir. Acil tıp asistan doktorlarının, gösterilen toplam 500 MR görüntüsünün %66'sını (n=330) dog ̆ru bildiği gözlenirken; radyoloji asistan doktorların ise, gösterilen toplam 500 MR görüntüsünün %83,6'sını (n=418) doğru bildiği gözlenmiştir. SONUÇ. Beyin difüzyon MR'ı deg ̆erlendirmede radyoloji asistanları acil tıp asistanlarına göre daha bas ̧arılı bulunmuştur. Asistanlık süresi arttıkça beyin difüzyon MR'ı dog ̆ru değerlendirme oranı da artmıştır. Infarkt hacmi küçüldükçe ise tanınırlığı her iki brans ̧ doktorları için de zorlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many patients who apply for emergency services due to neurological symptoms. Acute ishemic stroke; it is appearance with sudden onsets, often causing focal neurological deficits, it is related to brain vein diseases and it can appear without any traumatic reasons and if it lasts more than 24 hours or in 24 hours it can be fatal. Imaging methods for patients who are thought to have an acute ischemic stroke are defined by emergency medicine clinicins and according to the results treatment is planned. METHODS. 50 pieces of brain diffusion MR images from compiled archive is shown to assistant doctors. 10 emergency medicine assistants (5 senior - 5 junior) and 10 radiology assistants (5 senior - 5 junior) participated in our study. Every participant evaluated 50 pieces of digital diffusion MR images. They defined if there was a pathological lesion, in case of lesion they defined if it was acute or chronic, location of lesion, and evaluated it in preliminary assessment form. The duration of assistanship, different branches and infarct volume were investigated as effect on evaluation of brain diffusion MR. RESULTS. All doctors who participated in the study correctly recognized 74.8% (n=748) of the total 1000 MR shown images. Junior assistant doctors correctly recognized 66% (n=330) of the total 500 MR shown images; and senior assistant doctors correctly recognized 83.6% (n=418) of the total 500 MR shown images. Emergency medicine assistant doctors correctly recognized 66% (n=330) of the total 500 MR shown images; and radiology assistant doctors correctly recognized 83.6% (n=418) of the total 500 MR shown images. CONCLUSION. Radiology assistants were found to be more successful than emergency medicine assistants in evaluating brain diffusion MR. As the duration of assistantship increases, the rate of correct evaluation of brain diffusion MR is increased. As infarct volume decreases, recognition is becoming more difficult for both branches.