Temel robotik eğitiminin ortaokul öğrencilerin 21.yy becerilerine ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of basic robotic education on secondary school students '21st century skills and computational thinking skills
- Tez No: 617237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı; Temel robotik kodlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisinin araştırılmasıdır. 21. yüzyıl becerileri ve Bilgi işlemsel düşünme becerileri günümüzün ve geleceğin önemli becerileri arasında yer almaktadır. Araştırma blok tabanlı Mblock robotik eğitim yazılımı kullanılarak, Halk Eğitim modüllerinden 76 saatlik Arduino devreleri tasarımı kurs süreci kullanılarak 50 öğrenci ve iki Bilişim Teknolojileri öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırma yarı deneysel bir çalışma olup nicel yollarla veri toplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve 21. yüzyıl becerilerinin ölçülmesi için ön test-son test metodu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay il merkezinde bir devlet okulunda 2018-2019 eğitim – öğretim yılında öğrenim gören 850 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenden amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 50 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler Spss (Sürüm 20) yazılı aracığı ile incelenmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı parametrik olmayan Wilcoxon işaretli sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda verilen temel robotik kodlama eğitimin seçilen 50 ortaokul öğrencisinin 21. Yy. becerileri üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı, Bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerinde ise anlamlı bir fark yarattığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to find out influence of robotic coding training on the 21st century and computational thinking skills. The 21st century skills and computational thinking skills are regarded as important skills of todays and tomorrows world. Research conducted on fifty secondary school students with 2 ICT teacher by using block-based robotics education software called Mblock. Cirriculum consists of 76-hour“Arduino devreleri tasarımı”public education modules. Research is half experimental with quantitative data. Pre final test method is used to collect quantitative data for measuring 21st century and computational thinking skills. Universe of research is 850 secondary student in a public school during 2018-2019 academic year. The sample group of the study consists of 50 students in this school The data collected during the research is analyzed with Spss (version 20) software. Wilcoxon Checked Sorts non-paramtericTest used Since the collected data does not have normal distribution properties As a result of the research, It was observed that robotic coding education did not make a meaningful difference on the 21st century skills on sampled 50 secondary school children. It was observed that robotic coding education made meaningful result on the computational thinking skills on sampled 50 secondary school children.