Ortaokul ve lise öğrencilerinin robotik kodlamaya karşı tutumlarının incelenmesi
An analysis of middle and high school students' attitudes toward robotics coding
- Tez No: 957196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin robotik ve robotik kodlamaya yönelik tutumları üzerindeki etkisini değerlendirmek; eğitim öncesi ve sonrası durumları karşılaştırarak analiz etmektir. Robotik kodlama; bilgi-işlemsel düşünme, problem çözme, özgüven ve motivasyon gibi 21. yüzyıl becerilerini destekleyen bir alan olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin tutumlarının zamana bağlı değişimini değerlendirmesi açısından literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Araştırma, 2023 yılında, 40'ı ortaokul, 14'ü lise olmak üzere toplam 54 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı olarak hazırlanan bir öğretim kılavuzu doğrultusunda, haftada 4 ders saat olmak üzere 12 hafta süren bir robotik kodlama eğitimi şeklinde planlanmıştır. Eğitimde LEGO Spike Prime setleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Robotik Tutum Ölçeği”ve“Robotik Kodlama Tutum Ölçeği”kullanılmış, ön test ve son test verileri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin alt boyutları ve toplam puanları analiz edilirken bağımlı örneklemler t-testi veya Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Bulgular, Robotik Tutum Ölçeği açısından ortaokul ve lise öğrencileri için öğrenme isteği, özgüven, bilgi-işlemsel düşünme boyutlarında ve ölçeğin toplam puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olmadığını göstermektedir. Robotik Kodlama Tutum Ölçeği'nde ise ortaokul öğrencilerinde motivasyon, özyeterlik boyutlarında ve ölçeğin toplam puanlarında anlamlı farklar tespit edilmiş; ilgi, öğrenme isteği ve kaygı boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Aynı zamanda lise öğrencileri için de toplam ve alt boyutların hepsinde anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda hem ortaokul hem de lise düzeyinde uygulanan robotik kodlama eğitimlerinin içeriği; yaş düzeyine uygunluk, bireysel ilgi alanlarına hitap etme, sosyal etkileşim fırsatları sunma ve öz yeterlik duygusunu destekleme gibi açılardan yeniden gözden geçirilebilir. Bunun yanı sıra, ileride yapılacak araştırmalarda özellikle lise düzeyindeki örneklem sayısının artırılması, eğitmen ve veli boyutlarının da değerlendirme sürecine dâhil edilmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğrencilerle yapılacak nitel görüşmeler yoluyla katılımcıların beklenti, deneyim ve karşılaştıkları güçlüklerin derinlemesine incelenmesi; mevcut bulguların nedenlerine ulaşmak ve geliştirilecek eğitim tasarımlarını daha hedef odaklı biçimde yapılandırmak açısından önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate the effect of robotics coding education on students' attitudes toward robotics and robotics coding, by comparing pre- and post-instructional data. Robotics coding is recognized as a field that supports 21st-century skills such as computational thinking, problem-solving, self-confidence, and motivation. This study offers a unique contribution to the literature by assessing the time-dependent changes in attitudes across different age groups. The research was conducted in 2023 with a total of 54 students, including 40 middle school and 14 high school students. The implementation was planned as a 12-week robotics coding education program, conducted for four class hours per week, based on a constructivist instructional guide. LEGO SPIKE Prime sets were used throughout the training. Data were collected using the“Robotics Attitude Scale”and the“Robotics Coding Attitude Scale,”and pre-test and post-test results were analyzed statistically. In the analysis of the sub-dimensions and total scores of the scales, either the paired samples t-test or the Wilcoxon signed-rank test was applied. The findings revealed no statistically significant change in the dimensions of willingness to learn, self-confidence, and computational thinking, nor in the total scores of the Robotics Attitude Scale for both middle and high school students. Regarding the Robotics Coding Attitude Scale, significant differences were identified in the dimensions of motivation and self-efficacy, as well as in the total scores among middle school students. However, no significant differences were found in the dimensions of interest, willingness to learn, and anxiety. Similarly, for high school students, no statistically significant differences were observed in either the total or sub-dimension scores. In conclusion, based on the findings of this study, the content of robotics coding education programs implemented at both middle and high school levels should be revised with respect to age appropriateness, alignment with individual interests, opportunities for social interaction, and support for students' self-efficacy. Furthermore, future studies are recommended to include a larger sample size, particularly for high school students, and to incorporate perspectives from both instructors and parents. In addition, conducting qualitative interviews with students may help to explore their expectations, experiences, and challenges in depth, thereby offering valuable insights into the underlying causes of the findings and guiding the development of more targeted instructional designs.