(κ,μ)-parakontak metrik manifoldların geometrisi üzerine
On the geometry of (κ,μ)-paracontact metric manifold
  1. Tez No: 914750
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada bir (κ,μ)-parakontak metrik manifold üzerinde semikonformal eğrilik tensörünün sağladığı bazı özellikler araştırılmıştır. Öncelikle bir (κ,μ)-parakontak metrik manifoldun semikonformal semisimetrik olması durumunda ortaya çıkan sonuçlar incelenmiş ve bu sonuçlara göre manifold hakkında bazı karakterizasyonlar verilmiş, sonrasında ise bazı eğrilik tensörleri ve semikonformal eğrilik tensörünün birbirlerine göre türev etkisi araştırılmıştır. Hesaplanan sonuçlara göre bir (κ,μ)-parakontak metrik manifoldun indirgendiği durumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some properties provided by the semiconformal curvature tensor on a (κ,μ)-paracontact metric manifold are investigated. First of all, the results that occur when a (κ,μ)-paracontact metric manifold is semiconformal and semisymmetric are examined and some characterizations about the manifold are given according to these results, and then the derivative effects of some curvature tensors and the semiconformal curvature tensor with respect to each other are investigated. According to the calculated results, the situations in which a (κ,μ)-paracontact metric manifold is reduced are given.