Hatay (Dörtyol) koşullarında bazı portakal çeşitlerinin performansları
Performances of certain orange varieties under the conditions in Hatay (Dörtyol)
- Tez No: 617250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 2018-2019 üretim sezonunda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne ait Doç. Dr. T. Hakan DEMİRKESER Subtropik Meyveler, Turunçgiller Araştırma ve Uygulama Alanı'nda yürütülmüştür. Denemede, introdüksiyon yoluyla Ülkemize gelen turunç anacı üzerine aşılı Fukumoto Navel, Lane Late, Navelina, Newhall Navel, Spring Navel, Tule Gold, Midknight Valencia, Rhode Red Valencia, Salustiana portakal çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Çeşitlerin olgunluk zamanına göre hasat sonunda ölçülen en yüksek sürgün uzunluğu Midknight Valencia'da (47 cm), en düşük sürgün uzunluğu değeri Fukumoto Navel (27.55 cm) çeşidinde ölçülmüştür. Tüm çeşitlerde çiçeklenme süresi 17-21 gün arasında değişim göstermiştir. Haziran ayından (küçük meyve döneminden) çeşitlerin olgunluk durumuna göre hasat tarihine kadarki dönemde aylık olarak SPAD ve PSII ölçümleri yapılmıştır. PSII ölçüm değerleri 0.36 ile 0.77 arasında değişim göstermiştir. Çalışma sonucunda en yüksek ağaç başına verim Salustiana (45.526 kg/ağaç) çeşidinde; gövde birim kesit alanına düşen verim (1.81 kg/cm²), taç birim hacmine düşen verim (7.01 kg/m³), taç izdüşüm alanına düşen en yüksek verim (5.29 kg/m²) bakımından ise ilk sırayı Newhall Navel portakal çeşidi almıştır. Newhall Navel çeşidi; meyve ağırlığı (367.60 g), meyve uzunluğu (94.08 mm) ve meyve genişliği (88.62 mm) özellikleri bakımından en yüksek değerleri vermiştir. Usare miktarına bakıldığında ise Salustiana (%58.28), Tule Gold (%53.54) ve Rhode Red Valencia (%53.38) çeşitleri en yüksek usare miktarı değerlerini vermiştir. SÇKM/Asit oranı en yüksek Newhall Navel (11.88) çeşidinde, en düşük Rhode Red Valencia (5.64) çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2018-2019 production season in Doc. Dr. T. Hakan DEMIRKESER Subtropical Fruits, Citrus Research and Application Area of Hatay Mustafa Kemal University. During the trial, phenological and pomological characteristics of Fukumoto Navel, Lane Late, Navelina, Newhall Navel, Spring Navel, Tule Gold, Midknight Valencia, Rhode Red Valencia, Salustiana orange varieties grafted on sour orange rootstock, received in our country by means of introduction. Shoot length, measured at the end of harvest according to ripeness duration of varieties, was found to be the highest in Midknight Valencia (47 cm), while it was found to be the lowest in Fukumoto Navel (27.55 cm) variety. Bloom period varied between 17 and 21 days in all varieties. Monthly SPAD and PSII measurements were conducted during the period from June (small fruit period) until harvest date according to ripeness conditions of varieties. PSII measurement values varied between 0.36 and 0.77. As a result of the study, the highest yield were tree was found in Salustiana (45.526 kg/tree) variety; while Newhall Navel orange variety ranked first in terms of yield per trunk unit section area (1.81 kg/cm²), yield per crown unit volume (7.01 kg/m³), and the highest yield per crown profile area (5.29 kg/m²). Newhall Navel variety yielded the highest values in terms of fruit weight (367.60 g), fruit length (94.08 mm) and fruit width (88.62 mm) characteristics. In terms of juice amount, Salustiana (58.28%), Tule Gold (53.54%) and Rhode Red Valencia (53.38%) varieties yielded the highest juice amount values. The ratio of Water-Soluble Solids/Acid was found to be the highest in Newhall Navel (11.88) variety, and the lowest in Rhode Red Valencia (5.64) variety.