Gayrimenkul portföy yönetimi sistemi ve Türkiye'de seçilmiş işletmelerdeki uygulamalarının kullanıcılar yönünden değerlendirilmesi
Real estate portfolio management system and assessment of applications from the perspective of users in the selected business in Turkey
  1. Tez No: 617252
  2. Yazar: ALİ TEZBAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gayrimenkul sektörü, arz ve talep dengesi, nüfus hareketleri, finansal piyasalardaki değişimler ve ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerin biridir. Özellikle finansal piyasalardaki oynaklığın çok yükseldiği kriz dönemlerinde, şirketlerin gerekli tedbirleri önceden almaları, piyasalardaki riskleri doğru hesaplamaları ve doğru adımları atmaları, şirketlerin varlıklarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri açısından önemlidir. Bu koşullarda şirketler; uzun vadede sürdürülebilir reel bir büyüme gerçekleştirmek, krizlere hazırlıklı ve krizlere karşı dayanıklı olabilmek için, gayrimenkul portföylerini kurumsal bir yapı içinde en etkili ve verimli şekilde yönetmesini sağlayacak uygulama esaslarına ve sistemlere sahip olmak zorundadırlar. Bu çalışmada; gayrimenkul portföylerin geliştirilmesi, işletmenin faaliyetleri için gerekli olan gayrimenkulleri tespit edilmesi, ihtiyaç fazlası olan gayrimenkullerin devredilme kararlarının alınması, kullanım optimizasyonlarının yapılması, gayrimenkulün kullanımı ve değerlendirilmesine yönelik karar alma kriterlerinin oluşturulması, elektronik bir altyapıyla iş akış süreçlerinin yönetilmesi, yatırım ve yatırımcıların korunmasına katkı yapılması ve sürdürülebilir büyüme için, dijital gayrimenkul yönetim sistemlerinin etkileri incelenmiştir. Çalışmada; bir şirketin profesyonel gayrimenkul yönetiminden önceki ve sonrasındaki durumunun karşılaştırılmalı olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; gayrimenkul portföy yönetimi sistemi kullandığı belirlenen seçilmiş işletmelerde kullanıcılar ile yapılan yüz yüze görüşme ve anket sonuçlarına dayalı olarak gayrimenkul portföy yönetiminin değerlendirilmesi ve kurumsal gayrimenkul portföy yönetimi yaklaşımları analiz edilmiş, temel sorun alanları tespit edilmiş ve başlıca çözüm önerileri sıralanmıştır. Anket yoluyla toplanan veriler analiz edilerek, portföy yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, kurumsallaşma olanakları ve gelişme eğilimleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre gayrimenkul portföy yönetim sistemi kurulumu sonrasında, kira gelirlerinde artış ve kira giderlerinde düşüş olduğu görülmüştür. Ayrıca işletme giderlerinden tasarruf sağlandığı, iş verimliliğinin arttığı, gayrimenkul yönetiminde şeffaflık sağlandığı, sağlıklı raporlama imkanı elde edildiği ve iş yükünün azalarak iş süreçlerinin hızlandığı ortaya konulmuştur. Belirli bir mali büyüklüğün üzerindeki şirketler ve bütün kamu kurumlarında varlık yönetimi ve özellikle gayrimenkul portföy yönetimi sistemlerinin geliştirilmesi, bu işlemleri yapmak üzere alt kademeden yönetim organlarına kadar olan bütün alanlarda gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının istihdam edilmesinin, verimlilik ve karlılık hedeflerine ulaşılması ve sürdürülebilirlik açısından zorunlu olduğu vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The real estate sector is one of the sectors which is most affected by the supply and demand balance, population movements, changes in financial markets and economic fluctuations. Particularly during the crises in which the volatility in the financial markets is high, the companies need to take the necessary precautions and take the right steps by calculating the risks in the markets correctly. Under these conditions; in order to realize sustainable real growth in the long term and to be prepared and resist crises, companies should have the principles and systems that will enable them to manage their real estate portfolios in the most effective and efficient manner within their institutional structures. In this context; to develop real estate portfolios, to identify the real estates which are necessary for the enterprise operations, to make decisions for the transfer of real estates, to optimize, to make decision-making criteria for the use and evaluation of real estate, to manage workflow processes with an electronic infrastructure, to establish a well-functioning system, to protect investment and investors, to contribute for a sustainable growth and also the effects of digital real estate management systems have been examined. The aim of this study is to conduct a comparative analysis of a company's professional real estate management before and after its implementations. Based on the results of face to face interviews and surveys conducted with the users in the selected enterprises in which real estate portfolio management system is used, the evaluation of real estate portfolio management and corporate real estate portfolio management approaches are analyzed, the main problem areas are identified and major solution suggestions are listed. The data collected through the survey were analyzed and portfolio development systems, institutionalization opportunities and development trends were evaluated. According to the results of the study, after the establishment of the real estate portfolio management system, rental income is increased and rental expenses is decreased. In addition, it has been demonstrated that operational expenses are saved, business productivity increases, transparency in real estate management is provided, healthy reporting opportunity is achieved and work processes are reduced and business processes are accelerated. The employment of real estate development and management experts in all areas from lower level to upper level of real estate management should be emphasized in order to develop asset management and especially real estate portfolio management systems in companies and all public institutions above a certain financial size.