Uçucu yağların egzamaya sebep olan bazı patojenler üzerine etkisi
Effects of essential oils on some pathogens that causing eczema
  1. Tez No: 617259
  2. Yazar: MERYEM KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALPASLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hatay florasında yoğun bir şekilde bulunan Zahter (Thymbra spicata L.), Mersin (Myrtus communis L.) ve tarımı yapılan Lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) bitkilerinden elde edilen uçucu yağların egzamaya sebep olan Staphylococcus aureus (ATCC 29213), Staphylococcus epidermidis (ATCC 12228), Escheria coli (ATCC 25922), Acinetobacter baumannii (ATCC 43498), Pseudomonos aeruginosa (ATCC 27853) ve Candida albicans (ATCC 90028) patojenleri üzerine antimikrobiyal aktivitelerinin araştırıldığı çalışmada, elde edilen sonuçlar neticesinde çalışmada kullanılan uçucu yağların test mikroorganizmaları üzerinde antimikrobiyal etkinlikleri belirlenmiştir. Uçucu yağlar arasında en etkili uçucu yağın zahter olduğunu ardından lavanta bitkisinin takip ettiği tespit edilmiştir. En az etkiye ise mersin uçucu yağının sahip olduğu belirlenirken mersin uçucu yağının Pseudomonos aeruginosa, Candida albicans patojenleri üzerinde lavanta uçucu yağından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Patojenlerin uçucu yağlara karşı gösterdiği direnç açısından incelendiğinde ise en dirençli patojenin Escheria coli olduğu, Staphylococcus epidermidis bakterisinin ise en hassas bakteri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial activity of essential oils obtained from Zahter (Thymbra spicata L.), Mersin (Myrtus communis L.) and cultivated Lavender (Lavandula angustifolia Mill.) plants on the pathogens causing eczema Staphylococcus aureus (ATCC 29213), Staphylococcus epidermidis (ATCC 12228), Escheria coli (ATCC 25922), Acinetobacter baumannii (ATCC 43498), Pseudomonos aeruginosa (ATCC 27853) ve Candida albicans (ATCC 90028) were investigated. As a result of the results obtained, antimicrobial activity of plant essential oils used in the study on test microorganisms was determined. Among the essential oils, it was found that the most effective essential oil was zahter followed by the lavender plant. It was determined that myrtle essential oil had the least effect on the pathogens of Pseudomonos aeruginosa, Candida albicans than lavender essential oil. When the resistance of the pathogens to essential oils was examined, it was found that Escheria coli was the most resistant pathogen and Staphylococcus epidermidis was the most sensitive bacterium.