Product differentiation as a tool of sustainability and financial performance
Finansal performans ve sürdürülebilirlilik aracı olarak ürün farklılaştırılması
- Tez No: 617260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sürdürülebilir ürün farklılaşması, ekosistemin çevresel dengesini sağlamaya, sürdürülebilir geleceğe büyüme elde etmesine yardımcı olan temel faktörleri ayırt etmekte kullanılmaktadır. Sürdürülebilir ürün farklılaşmasının tanımlanması ekolojik ve çevresel yeniliklerle ve pazarda sürdürülebilirlikle ilişkilendirilir. Bu çalışma, sürdürülebilirliğin çevresel ürün farklılaşması alanına odaklanmaktadır. Analiz, sürdürülebilir ürün farklılaşmasının finansal performans ile olan ilişkisini WRDS'den alınan örnekler üzerinde inceler. Bu çerçevede sürdürülebilir ürün farklılaşması ile ilgili olarak ESG (Çevre, Sosyal ve Yönetişim) Derecelendirmesi ve Çevre Puanı, örnek şirketlere ilişkin finansal göstergelere erişebilmek için de WRDS Global Finansal Tablo veri seti kullanılmıştır. Farklı sektörlerden rastgele seçilen 43 şirket için 7 yıllık (2009-2015) yapılan örneklemler bazı önemli noktaları ortaya koyuyor: Hangi sektörler sürdürülebilir değişikleri finansal oranlarına yansıtıyor? ESG puanın hangi alt başlığı şirketlerin finansal performansını etkiliyor? Tek başına çevre puanı şirketlerde finansal performans için yeterli midir?
Özet (Çeviri)
Sustainable product differentiation has been distinguished essential factors to assist environmental balance of ecosystem, gain growth to sustainable future. Defining sustainable product differentiation is initiated with ecological and environmental innovations and sustaining on market. This paper focus on environmental product differentiation aspect on sustainability. Analysis examines the relationship between sustainable product differentiation and financial performance employing the companies in WRDS as sample. Within this frame, ESG (Environmental, Social and Governance) Rating and Environment Score and WRDS Global Financial Statement dataset are obtained. The analysis which is made with 7 years samples on 43 companies which is from different sectors put some essential points: Which dimension of ESG rating does initiated with companies' financial performance? Is environment score sufficient to explain increase in financial performance in companies?