Multi-echelon dynamic capacitated facility location problem for the recovery of waste
Atıkların geri kazanımı için çok seviyeli ve dinamik kapasiteli tesis yer seçimi problemi
- Tez No: 617304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (AEEE) yönergesi, Şubat 2003'te Avrupa Birliği yasası haline geldi. Üreticilere, elektrikli ve elektronik eşya atıklarının geri kazanımı sorumluluğunu yükleyen benzer bir yasa, Mayıs 2013'te Türkiye'de yürürlüğe girdi. Geri kazanım için gerekli altyapısının yetersiz olmasından dolayı, ilgili yasayı takiben, Türkiye'de geri kazanım şebekesine ilişkin yapılan çalışmaların artması bekleniyor. Bu çalışmada; toplama, konsolide etme ve demontaj merkezlerinden oluşan iki seviyeli, arttırılabilir kapasiteli tesis yer seçimi problemi için bir matematiksel model geliştirilir. Söz konusu model, ilgili merkezlerin nerede ve ne zaman açılacağına, kapasite artırımlarına ve aynı zamanda toplama merkezlerindeki atıkların konsolide etme merkezleri aracılığıyla demontaj merkezlerine taşınmasına karar verir. Geliştirilen modelin makul süre içerisinde çözümünün zor olmasından dolayı, yuvarlanan ufuk yaklaşımı ile esas problemi alt problemlere ayıran ve her bir alt problem için Lagrange gevşetmesini ve değişken komşu esaslı arama metasezgiselini çağıran sezgisel bir yöntem geliştirilir. Yuvarlanan ufuk yaklaşımından doğan alt problemlerin tamamının çözümünden sonra, çözüm alanı daraltılmış orijinal problem çözülür ve önerilen sezgisel yöntemin nihai sonucu elde edilir. Önerilen sezgisel yöntem tarafımızca oluşturulan test problemleri üzerinde test edilir. Ticari bilgisayar yazılımları orta ölçekli problemlerde dahi çok fazla zaman harcıyor iken, önerilen sezgisel yöntemin büyük ölçekli problemler için çok daha kısa süreler içinde tatmin edici sonuçlara ulaştığı görülür.
Özet (Çeviri)
Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Directive became a European Union Law in February, 2003. Turkey introduced an akin regulation in May, 2013 to give original manufacturers of electrical and electronic equipment the responsibility of making provisions for the collection and recovery of wastes. Due to the lack of existing infrastructure for recovery, studies related to recovery networks are supposed to increase in Turkey following the relevant regulation. In this study, we formulate a mathematical model for the dynamic capacitated facility location problem with two-echelons consisting of collection, consolidation and disassembly centers. The proposed model determines the locations and opening times of the centers, expansion of capacities as well as the transportation of returns from collection centers to disassembly centers through consolidation centers. Since the proposed model is difficult to be solved in reasonable times, we develop a heuristic approach decomposing the original problem into subproblems by the rolling horizon approach and invoking Lagrangean relaxation and variable neighborhood search in each subproblem. After solving all subproblems deriving from the rolling horizon approach, the original problem with the reduced solution space is solved the solution of which is the final solution of the proposed heuristic. The proposed heuristic approach is tested on a set of problems that we generate. The computational results show that the commercial solvers can be time-consuming even for moderate size problems whereas the proposed heuristic can find solutions for large scale problems with a reasonable optimality gap in much less time than the commercial solvers.