Farklı kriyoprotektan solüsyonlarının bal arısı spermalarında dondurma sonrası sperm motilite ve canlılığına etkileri
The effects of different cryoprotectant solutions on honey bee sperm motility and viability following cryopreservation process
- Tez No: 617312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma ile günümüzde oldukça önem kazanan bal arısı gen kaynaklarının korunması amacıyla spermlerinin farklı kriyoprotektanlar kullanılarak depolanması, çözdürülme sonrası motilite ve spermatozoa canlılığına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla üç farklı solüsyon ve standart kriyoprotektan solüsyonu (kontrol) grubu kullanılmıştır. Çalışma sonunda en yüksek motilite Solüsyon 3, Solüsyon 4, Solüsyon 2, solüsyon 1 ve kontrol gruplarında sırasıyla ortalama 4.60±0.49, 4.47±0.62, 3.87±0.50, 3.73±0.57 ve 2.67±0.60, olarak belirlenmiştir. Motilitenin belirlenmesini takiben en fazla canlılık (%) oranı Sölüsyon 4 grubunda % 59.80 olarak tespit edilmiştir. Solüsyon 4 grubunu % 58.15 ile Solüsyon 3 grubu, % 38.13 ile Solüsyon 2, % 34.05 ile Solüsyon 1 ve % 25.70 ile kontrol grubu takip etmektedir. Çalışmada tüm deneme gruplarının canlı spermatozoa ortalaması ise % 43.17 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of motility and spermatozoa viability after thawing the storage of sperm using different cryoprotectants in order to preserve the genetic resources of bees, which are very important today. For this purpose, Solution 1, Solution 2, Solution 3 and Solution 4 cryoprotectants were compared with the standard cryoprotectant solution (control) group. At the end of the study, the highest motility was determined as 4.60±0.49, 4.47±0.62, 3.87±0.50, 3.73±0.57 and 2.67±0.60 in the Solution 3, Solution 4, Solution 2, Solution 1 and Control groups, respectively. Following the determination of motility, the highest viability (%) was found to be 59.80% in Solution 4 group. Solution 4 group was followed by solution 3 group with 58.15%, solution 2 with 38.13%, solution 1 with 34.05% and control group with 25.70%. In the study, the average the living spermatozoa of all experimental groups was 43.17%.