Farklı sperm vitrifikasyon protokollerinde trombositten zengin plazmanın sperm kalitesine etkisi
The effect of platelet-rich plasma on sperm quality in different sperm vitrification protocols
  1. Tez No: 817595
  2. Yazar: ALİM GANİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada üreme potansiyelini koruma yaklaşımları kapsamında uygulanan sperm kriyoprezervasyonunda, dondurma öncesi trombositten zengin plazma (PRP) içinde inkübasyonun çözme sonrasında sperm viabilitesi, hareket kabiliyeti ve fertilizasyon potansiyeline etkisinibelirlemekamaçlandı. Normozoospermik erkeklerden alınan ejakulat örneklerindetaze ejakulat, PRP içinde inkübe edilmiş taze ejakulat, kriyoprotektan içermeyen ve kriyoprotektan içeren ikifarklı solüsyonda vitrifikasyon uygulanan gruplar olmak üzere çalışma grupları oluşturuldu.Vitrifikasyon uygulanan gruplar iki alt grupta değerlendirildi. Bir grup dondurma öncesi otolog PRP solüsyonunda inkübe edilirken, diğer gruba PRP uygulanmadı. Çözme sonrası sperm viabilitesi, motilitesi ve morfolojisi, oositi fertilize etme potansiyelini değerlendirmek için akrozomal reaksiyon analizi yapıldı. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde; taze ejakulatın PRP ile inkübasyonunun rutin sperm parametrelerini değiştirmediği, kriyoprotektan içeren ve içermeyen kriyoprezervasyon solüsyonlarının kullanıldığı vitrifikasyon protokolünde sperm viabilitesinin ve motilitesinin düştüğü görüldü. Kriyoprotektan içermeyen solüsyonlarla ve kriyoprotektan içeren solüsyonlarla vitrifikasyon uygulamasında dondurma öncesi PRP içinde inkübasyonun rutin sperm parametrelerini değiştirmediği, akrozomal reaksiyon analiz kriteri olan ARIC skorlarının gruplar arasında anlamlı fark oluşturmadığı saptandı. Akrozomal reaksiyon analizinde kriyoprotektan içermeyen solüsyonlarla vitrifiye edilen örneklerde elde edilen yüksek ARIC skorlarının klinik etkinliğinin tartışmalı olduğu, sperm vitrifikasyonunda PRP'nin klinik uygulamadaki etkinliğinigöstermek için yüksek örneklemleve farklı konsantrasyonlarda PRP uygulamalarının karşılaştırmasının yapıldığı yeni kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of incubation in platelet-rich plasma (PRP) before freezing on sperm viability, motility and fertilization potential after thawing in sperm cryopreservation applied within the scope of reproductive potential preservation approaches. Study groups were formed as fresh ejaculate in ejaculate samples taken from normozoospermic men, fresh ejaculate incubated in PRP, groups that did not contain cryoprotectant and that were vitrified in two different solutions containing cryoprotectant.The groups undergoing vitrification were evaluated in two subgroups.One group was incubated in autologous PRP solution before freezing, while PRP was not applied to the other group.After thawing, acrosomal reaction analysis was performed to assess sperm viability, motility and morphology, and potential to fertilize the oocyte. When the results of the study were evaluated, it was observed that incubation of fresh ejaculate with PRP did not change routine sperm parameters, while sperm viability and motility decreased in vitrification protocol using cryopreservation solutions with or without cryoprotectants.It was found that incubation in PRP before freezing did not change the routine sperm parameters in vitrification application with cryoprotectant-free solutions and with cryoprotectant-containing solutions, and ARIC scores, which are acrosomal reaction analysis criteria, were not significantly different between the groups. It was concluded that the clinical efficacy of high ARIC scores obtained in vitrified samples with solutions without cryoprotectant in the acrosomal reaction analysis is controversial, and that further comprehensive studies are needed to show the effectiveness of PRP in sperm vitrification in clinical practice, comparing PRP applications with high samples and different concentrations.