Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının uygulandığı fen sınıflarında kavram haritaları ve argüman haritalarının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of concept maps and argument maps in science classes in which argumentation based science learning approach is applied
- Tez No: 617319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; ATBÖ yaklaşımının uygulandığı fen sınıflarında oluşturulan kavram haritalarının ve argüman haritalarının etkililiğinin öğrencilerin akademik başarıları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılının; bahar yarıyılında, Kastamonu ilinde yer alan bir ortaokulda aynı öğretmen ile öğrenim gören üç farklı altıncı sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan sınıflardan biri kontrol diğer ikisi ise deney grubu olarak çalışma öncesinde rastgele belirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencileri derslerini ATBÖ yaklaşımına uygun bir şekilde işlemişlerdir. Deney grubu öğrencileri ise bu ATBÖ uygulamalarına ilaveten kavram haritaları ya da argüman haritaları hazırlamışlardır. Çalışma“ses ve özellikleri”ünitesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Veriler; ünite başarısını ölçmek amacıyla ünite tabanlı fen başarı testi, argüman haritası değerlendirme rubriği, kavram haritası değerlendirme rubriği ve öğrencilerin süreç hakkındaki görüşlerini almak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Ünite Tabanlı Fen Başarı Testinin crobach alfa değeri .85'dir. Görüşmelerden elde edilen nitel verilere içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, ATBÖ uygulamalarına ilaveten argüman haritaları ve kavram haritaları kullanımının öğrencilerin başarılarını artırdığı hatta argüman haritasının kavram haritasına göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, görüşmelerde ATBÖ sürecinin ve ilave haritalama faaliyetlerinin kendilerini çok yönlü geliştirdiği vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to compare the effectiveness of concept maps and argument maps created in science classes in which the Argumentation Based Inquiry (ABI) approach is applied in terms of academic achievement of students. Mixed method was used in the study. The study was conducted with sixth grade students receiving education from the same teacher in three different classes at a secondary school in Kastamonu province in the spring term of the school year of 2018-2019. One of the clasess who participated in the study was randomly determined the control group and the other two as the experiment group before the study. The as students conducted their courses in accordance with the ABI approach. Experimental groups students have prepared concept maps or argument maps in addition to these ABI implementations. Data; in order to evaluate unit success, unit based sicence achievement test, argument map evaluation rubric, concept map evaluation rubric and opinions of students about the process were obtained by semi- structured interviews. The unit based science achievement test was. 85 of cronbach alpha value. The content analysis was applied to the qualitative data obtained from the interviews. Wereanalyzed by internal analysis.The results of the study that increased students' achievement the use of argument map and concept maps in addition to ABI applications, and even the argument map was more effective than the concept map. In the interviews, the students emphasized that the ABI process and additional mapping activities developed themselves in a multifaceted way.