Investigating questioning patterns of teachers through their pedagogical progression in argument-based inquiry classrooms
Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme sınıflarında öğretmen sorularının pedagojik gelişimleri boyunca incelenmesi
- Tez No: 439181
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. MURAT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının uygulandığı sınıflarda öğretmen sorularının farklı uygulama seviyelerine göre betimlenmesidir. Öncelikli olarak yüksek seviyedeki ATBÖ uygulamalarında sorulan öğretmen soruları tanımlanmış ve yüksek uygulama seviyesinde sorulan sorular ile orta seviye sınıf uygulamalarında sorulan sorular arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışmada yer alan katılımcılar 2 fen bilimleri öğretmenidir. Katılımcılar, Türkiye'de ATBÖ bağlamında yürütülen boylamsal bir mesleki gelişim programına katılan öğretmenler arasından seçilmiştir. Çalışmaya ait veriler, öğretmenlerin kendi sınıflarında yaptıkları ATBÖ uygulamalarından alınan video kayıtlarından oluşmaktadır. Veriler çok durumlu karşılaştırmalı yöntem ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğretmenlerin yüksek seviyede ATBÖ uygulamalarında benzer oranda kapalı uçlu ve üstbilişsel soru tiplerini kullandıkları göstermiştir. Üstbilişsel sorular, ilk defa bu çalışmada, öğrencinin yüksek bilişsel seviyede cevap vermesinde rol oynayan en etkili soru tipi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin soru tiplerini belirli bir sıralama kullanarak sorduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, yüksek kaliteli ATBÖ sınıflarında sorulan öğretmen soru yöntemlerini orta seviye ATBÖ uygulamalarında sorulan sorularla kıyaslayarak öğretmen ve araştırmacılara zengin bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to delineate the characteristics of teacher questioning in different implementation qualities of Argument-Based Inquiry (ABI) teaching. With this purpose, first, the characteristics of teacher question types used in high quality ABI classrooms were described, and teacher questions used in high quality practices were distinguished from those posed in medium quality classrooms. Secondly, the study aimed to characterize the sequence of teacher question types that promote high cognitive level student responses. The participants in this study were two elementary science teachers, teaching from 6th to 8th grades. The teachers were selected from a longitudinal professional development program that was conducted within the context of ABI approach in Turkey. The data of this study were collected through video records of teachers' classroom implementations. Data driven from classroom videos was analyzed by using multiple cross-case comparison. The results revealed that teachers used similar proportions of close-ended and meta-cognitive questions in the high quality ABI practices. Meta-cognitive questions were defined for the first time in this study as the most effective question type to initiate high cognitive level student response. Moreover, the teachers asked the questions in a patterned order indicating a specific questioning sequence. This study provides teachers and researchers with cases rich in information regarding characteristics of teacher questioning used in high quality ABI classrooms by comparing them with those used in medium quality classroom practices.