Eylais setosa (Acari, hydrachnidia) türünde kadmiyum (cd2+) uygulamaları ve antioksidan enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Cadmium (cd2+) applications in the eylais setosa (acari, hydrachnidia) species and determination of antioxidant enzyme activities
  1. Tez No: 617320
  2. Yazar: GAMZE KÜBRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez kapsamında, Eylais setosa (Acari, Hydrachnidia) türü su kenesinde kadmiyumun antioksidan sistem üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmanın ana materyali olan su kenesi türü Çivril-Işıklı Gölü'ndeki sazlıklardan ve sığ sulardan arazi çalışmaları sonucunda temin edildi. Kadmiyum nitratın farklı konsantrasyonlarına [10-5 M Cd(NO3)2, 10-4 M Cd(NO3)2 ve 10-3 M Cd(NO3)2] bir hafta süre ile maruz bırakılan Eylais setosa türünde ICP-MS analizi ve enzim aktivite tayinleri (CAT, SOD, GSH-Px, GSH-ST ve GSH-Rd) gerçekleştirildi. Elde edilen veriler doğrultusunda ağır metal absorplama oranları ve enzim aktivitelerindeki değişimler değerlendirildi. ICP-MS analizi sonucunda Eylais setosa türünün kadmiyum ağır metalini artan konsantrasyonlarla doğru orantılı bir şekilde bünyesinde biriktirdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of cadmium on antioxidant system was investigated in Eylais setosa (Acari, Hydrachnidia) species. The main material of the study was obtained from the reeds and shallow waters of Çivril-Işıklı Lake as a result of field studies. ICP-MS analysis and enzyme activity determinations (CAT, SOD, GSH-Px, GSH-ST and GSH-Rd) were performed in Eylais setosa species exposed to different concentrations of cadmium nitrate [10-5 M Cd(NO3)2, 10-4 M Cd(NO3)2 and 10-3 M Cd(NO3)2] for one week. Changes in heavy metal absorption rates and activities were evaluated according to the obtained data. As a result of ICP-MS analysis, it was determined that Eylais setosa species deposited cadmium heavy metal in their bodies in direct proportion with increasing concentrations.