Sağ koroner artere yapılan bypasların lokalizasyonlarına göre orta ve uzun dönem açıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of medium and long term span according to the localization of the bypasses made on the right coronary artery
- Tez No: 617366
- Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR METE ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Koroner bypas operasyonlarında uzun dönemde en önemli problem greft oklüzyonudur. Operasyon sırasındaki teknik faktörlerin yanında, uzun vadede greft oklüzyonuna neden olan birçok faktör vardır. Bu çalışmadaki amacımız CABG yapılan hastalarda, RCA proksimal lezyonlarında RCA‟ya yapılan bypas greftlerinin distal anastomoz yapılma yeri göz önüne alınarak uzun dönem açıklığını araştırmaktır. Materyal-metod: Hastanemizde sağ koroner arter proksimal ve mid segmentinde subtotal ve/veya total darlık olup SVG ile aortokoroner bypas uygulanmış hastalarda, yapılan distal anastomozun yerine göre hastaları iki gruba ayırdık. Çalışmaya dahil ettiğimiz toplam hasta sayısı (n: 116). Grup A: Sağ koroner arter distal segmentine bypas yapılan (n: 56), Grup B: Sağ koroner arter PDA‟ya bypas yapılan hastalar (n: 60). Çalışmamız hastanemizde farklı cerrahlar tarafından aynı anastomoz tekniği kullanılarak Ocak 1990-Temmuz 2008 yılları arasında CABG ve/veya CABG+ operasyonu uygulanan 116 hastanın dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ve bu hastaların Mart 2004-Nisan 2009 tarihleri arasında konvansiyonel koroner anjiografilerinin yapılarak kardiyoloji-kardiyovasküler cerrahi konseyinin ortak değerlendirilmesiyle sonuçlandırıldı. Bulgular: Hastanemizde Ocak 1990 – Temmuz 2008 yılları arasında SVG ile aorto-sağ koroner bypas yapılan hastaları crux öncesi (Grup A) ve PDA (Grup B) olmak üzere 2 gruba ayırdık. Grupları demografik özelliklerine göre karşılaştırdığımızda Grup A hastaların yaş ortalamaları Grup B hastalardan anlamlı olarak yüksek bulunmakla birlikte (p0,05). Olguların bypas yapılacak damar segmentinin makroskopik değerlendirilmesinde Grup A olguları damar kalitesi Grup B‟ ye oranla daha iyi bulunmuştur. Olguların darlık yüzdesi ortalamaları Grup A da Grup B den daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In coronary bypass operations, the most important problem in the long term is graft occlusion. Besides the technical factors during the operation, there are many factors that cause graft occlusion in the long term. Our aim in this study is to investigate the long-term patency of patients undergoing CABG by considering the distal anastomosis of the bypass grafts applied to RCA in RCA proximal lesions. Material-method: In our hospital, we divided the patients into two groups according to the location of the distal anastomosis in patients with subtotal and / or total stenosis in the proximal and mid segment of the right coronary artery. Total number of patients included in the study (n: 116). Group A: Patients who were bypassed to the right coronary artery distal segment (n: 56), Group B: Patients who were bypassed to the right coronary artery PDA (n: 60). In our study, retrospective analysis of the files of 116 patients who underwent CABG and / or CABG + operation between January 1990-July 2008 by using the same anastomosis technique by different surgeons in our hospital, and by joint evaluation of the cardiology-cardiovascular surgery council by conducting conventional coronary angiographies between March 2004-April 2009. Results: We divided the patients who underwent aorto-right coronary bypass with SVG in our hospital between January 1990 and July 2008, into two groups as pre-crux (Group A) and PDA (Group B). When we compared the groups according to their demographic characteristics, the mean age of Group A patients was significantly higher than Group B patients (p 0.05). In the macroscopic evaluation of the segment of the vessel to be bypassed, the group A cases were found to have a better vascular quality than Group B. The mean stenosis percentage of the cases was higher in Group A than Group B.