Atan kalpte yapılan koroner endarterektomilerin orta dönem anjiografik sonuçları
Mid-term angiographic results of coronary endarterectomy during off-pump coronary artery bypass grafting
- Tez No: 711116
- Danışmanlar: DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Atan kalpte bypass tekniğiyle hastanın koroner arterlerine endarterektomi uygulaması ameliyat öncesi planlanan bir uygulama olmamakla beraber, koroner arteriotomiyi takiben plak kalkması veya yeterli damar lümeni olmamasıdurumunda kaçınılmaz bir uygulamadır. Bu çalışmada amacımız koroner arterlereuygulanan endarterektominin orta dönem anjiografik sonuçlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza kliniğimizde atan kalpte bypass prosedüründe endarterektomi uygulanan yirmi olgu dahil edildi. Yirmi olgunun ikisi (%10) kadın, onsekizi (%90) erkek olup yaş ortalaması 59,1±9,53 yıldır. Olguların ameliyattan kontrol anjiografiye kadar geçen süre ortalaması 29,2±22,59 aydır.Olguların tümüne genel anestezi altında median sternotomi uygulandı. Sol internal torasik arter tüm olgularımızda, Sağ internal torasik arter altı olguda, radial arter beşolguda ve safen ven grefti yedi olguda kullanıldı. Olguların onbir tanesinde endarterektomi Sol ön inen koroner artere, üç olguda Sirkumfleks artere, beş olguda Sağkoroner artere, bir olguda da hem Sirkumfleks artere hem de Sağ koroner artere uygulandı. Uzun segment anastomoz yedi olguda uygulandı. Endarterektomi uygulanan damarın ortalama çapı 1,37±0,39 mm, ortalama endarterektomi uzunluğu 29±25,42 mm idi. Bir olguda peroperatif miyokard infarktüsü, üç olguda atrial fibrilasyon gelişti. Tüm olgulara postoperatif antiagregan ve antikoagulan tedavi başlandı. Erken ya da geç mortalite gözlenmedi. Olgular yoğun bakım sonrası ara yoğun bakım ve servis izlemlerini takiben taburcu edildi, postoperatif 10. gün, 2. ay ve daha sonra 6 aylık dönemler şeklinde takip edildiler. Bulgular: Postoperatif dönemde yapılan kontrol koroner anjiografilersonucundatoplam 39 anastomoze edilen greftten 10 tanesi [ (10/39) %25] tıkalıolarak, 29 tanesi ise [ (29/39) %75] açık olarak tespit edildi. Endarterektomi uygulanan 21 damara anastomoz edilen greftlerin 6 tanesi [ (6/21) %28,5] tıkalı olarak, 15 tanesi ise [ (15/21) %71,5] açık olarak tespit edildi. Endarterektomi uygulanmayan 18 damara anastomoz edilen greftlerin ise 4'ünün [ (4/18) %22] tıkalı olduğu, 14 greftin ise [ (14/18) %78] açıkolduğutespit edildi. Sonuç: Atan kalpte bypass yöntemi ile endarterektomi uygulanan olguların greftlerin açıklık oranı tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
Objective:. Endarterectomy during off-pump technique (OPCAB) is not a foreseen but inevitable application in cases of plaque disruption or insufficient lumen diameter found right after arteriotomy. In this study, we evaluated mid-term angiographic results of these endarterectomized patients. Material and Methods: Twenty patients, who had endarterectomy during OPCAB procedure in our clinic, were involved in this study. Control angiographies were performed and preoparative, perioperative and postoperative data are evaluated statistically. Two of twenty patients (10%) were female, eighteen of twenty patients (90%) were male. Mean age was 59,1 ±9,53 years. The mean time interval from operation to control angiographies was 29,2±22,59 months All the patients operated on using general anesthesia. The left internalmammarian artery was prepared and used in all the patients, The right internal mammarian artery was used in six (30%), the radial artery was used in five (25%) and the saphenous vein graft was used in seven (35%) patients. Endarterectomywas performed at the left anterior descending artery in eleven, at the circumflex artery in three, at the right coronary artery in five patients, and both circumflex artery and right coronary artery in one patient. In seven patients, a long segmentanastomosis was performed. Mean diameter and endarterectomy lenght of the vessels were 1,37±0,39 mm and 29±25,42 mm, respectively. During the early postoperative period; one patient had postoperative myocardial infarction, three patients had atrial fibrillation. Antiagregan and anticoagulant medications were ordered during postoperative period in all patients. Patients were discharged following intensive care unit and service ward observations. Their postoperative follow-up was performed on the 10th day, 2nd month and every 6 months ever after. Results: Postoperative control angiographic studies of the 39 anastomosed grefts showed that 10 [ (10/39) %25] of them were occluded while 29[ (29/39) %75] were patent. Also 6 [ (6/21) %28,5] of the 21 grefts received endarterectomy were occluded, while 15 [ (15/21) %71,5] of them were patent. On the other hand 4 [ (4/18) %22]of the 18 grefts whitout endarterectomy were occluded, while 14 [%78(14/18)] of them were patent. Conclusion: Our study indicates that the patency rate of the by-pass grafts in endarterectomized vessels performed in OPCAB procedure is satisfactory.