Nükleoz(t)id analoğu naiv Kronik B Hepatitli hastalarda günde 0.5 mg Entekavir tedavisinin hasta kompliyansı, etkinlik, güvenilirlik ve yan etkiler yönünden irdelenmesi
Assessment of efficacy, reliability, side effects and patient compliance of Entecavir in Turkish patients with nukleos(t)ide analogues naive Chronic Hepatitis B
  1. Tez No: 617368
  2. Yazar: MUSTAFA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nükleoz(t)id analoğu-naiv kronik B hepatitli hastalarda entekavir tedavisini hasta kompliyansı, etkinlik, güvenilirlik ve yan etkiler yönünden irdelemektir. Gereç ve yöntemler: Çalışmada yer alan veriler hasta dosyalarının retrospektif olarak taranmasıyla elde edilmiştir. Tedavi başlangıcı ve tedavi sürecindeki 4. , 12. , 24 ve daha sonraki her 24 haftalık kontrol periyotlarında elde edilen biyokimyasal, serolojik ve hematolojik değişkenler ile tedavi öncesi interferon kullanımı bilgileri tespit edildi. Ek olarak, dosyalarda yer alan formlara tedavi başlangıcı ve takip eden her 24 haftalık kontrol periyotlarında güncellenerek kaydedilen ek hastalıklar, alkol kullanımı, sigara kullanımı, vücud ağırlığı, beden kütle indeksi ve yan etki bilgileri belirlendi. Tüm bu veriler ele alınarak tedaviye hasta kompliyans oranı, tedaviyle sağlanan biyolojik, virolojik ve serolojik cevap oranları ile ilaca direnç gelişimi oranı ve yan etki sıklıkları değerlendirildi. Bulgular: Ortalama yaşın 41,12±12,56 yıl ve ortalama tedavi süresinin 96.60±32.83 hafta olarak belirlendiği, 30'u HBeAg (-) ve 10'u HBeAg (+) olan, 26'sı erkek ve 14'ü kadın toplam 40 hasta çalışmada yer aldı. Tedaviye %100 hasta kompliyansı belirlendi. Tedavi sonunda HBV-DNA değerlerinin PCR ile saptanamayacak düzeylere (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the patient compliance, the efficacy,the safety and the advers effects of entecavir treatment in the patients with nucleos(t)id analogues-naive chronic hepatitis B. Material and methods: The datas that present in this study have been obtained by scanning the patients files retrospectively. Biochemical, serological and haematological parameters that had been achieved at the baseline and the control periods by the weeks 4, 12, 24 and the every 24th week of the treatment and the information of interferon usage before the treatment were assigned. Further more, the informations about the additional diseases, consuming alcohol, smoking, weight, body mass index that had been recorded on the files at the baseline and by updating at every 24th week of the treatment were determined. The patient compliance, the proportions of biochemical, virological and serological responses to the treatment, the drug-resistance rates and the frequency of adverse effects have been evaluated by considering the all of these datas. Results: A total of 40 patients were involved in this study; 26 men and 14 women with a mean age of 41,12±12,56 years and a mean duration of treatment of 96.60±32.83 weeks. The patient compliance was detected at all of the patients (100%). At the end of the treatment the proportions of undetectable HBV-DNA (