Flukonazole dirençli Candıda spp. izolatlarında, gentamisinin flukonazolün etkinliği üzerine etkisi
Investigation of the effect of gentamicin to fluconazole in fluconazole resistant isolates of Candida spp.
  1. Tez No: 617369
  2. Yazar: BAHAR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Güncel çalışmalar antifungal ilaç keşfi ve gelişimi antibakteriyel ilaçlara nazaran daha yavaş olduğunu göstermektedir. Antifungal ilaçlara karşı gelişen direnç antifungallerin etkinliğinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle kullanılmakta olan ilaçların başka moleküller ile kombine kullanımları, yeni ilaç keşfine kıyasla daha gerçekçi bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, flukonazolün gentamisin ile kombine kullanılmasının, flukonazole dirençli kandida izolatlarının flukonazolün MİK değeri üzerine etkisi saptanarak, flukonazol direncini ortadan kaldıran ideal gentamisin konsantrasyonlarının hesaplanması ve böylece flukonazole dirençli kandida enfeksiyonlarının tedavisi için alternatif olabilecek bir flukonazol+antibiyotik kombinasyonu belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 33 adet C.albicans izolatının 14'nün ( %42) flukonazole dirençli olduğu tespit edilmiştir. Flukonazol dirençli C.albicans izolatları üzerinde gentamisinin tek başına etkili olmadığı gözlenmemiştir. Ancak gentamisin ve flukonazol birlikte kullanıldığında aditif ve sinerjik etkiler gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonunda 14 örnekten 2 tanesinde sinerjik etki, 11 tanesinde aditif etki tespit edilmiştir. İlaçların, çalışmaya alınan izolatlar üzerine herhangi bir antagonistik etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Recent studies show that antifungal drug discovery and development is slower than antibacterial drugs. Resistance to antifungal drugs contributes to the decrease in the effectiveness of antifungals. Therefore, the combined use of drugs in use with other molecules is considered to be a more realistic method than the discovery of new drugs. In this study, the effect of the combined use of fluconazole with gentamicin on the MIC value of fluconazole resistant candida isolates of fluconazole was determined, and an ideal combination of fluconazole for the treatment of fluconazole-resistant candida infections was determined. Of the 33 C.albicans isolates included in our study, 14 (42%) were found to be resistant to fluconazole. Gentamicin alone was not observed on fluconazole-resistant C.albicans isolates. However, when gentamicin and fluconazole were used together, additive and synergistic effects were observed. At the end of this study, synergistic effect was detected in 2 of 14 samples and additive effect in 11 of them. No antagonistic effect of the drugs on the study isolates was detected.