Kronik hepatit b ile yaşayan hastalarda oral nükleozid/ nükleotid analogları ile tedavi uyumu
Kronik hepatit B ile yaşayan hastalarda oral nükleozid/ nükleotid analoglari ile tedavi uyumu
  1. Tez No: 549531
  2. Yazar: DERYA ÖZYİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ SEVGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GiriĢ: Kronik hepatit B(KHB) dünya çapında çok sayıda kişiyi etkileyen, mortalite ve morbiditeye neden olan önemli bir viral hastalıktır. Tedavi ile hastalığın eradikasyonu sağlanamasa da viral replikasyonun baskılanması ve bu baskılanmanın sürdürülmesi hastalığın kötüye gidişini engellemek açısından önemlidir. Bu nedenle de antiviral tedaviye uyum önem kazanmaktadır. Çalışmamızda hastaların tedaviye uyum oranı ve bunu etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğiʼnce takip edilen ve en az bir yıldır kronik hepatit B tanısı ile oral nükleoz(t)id analogu(NA) alan hastalar gözlemsel, kesitsel şekilde incelendi. Hastaların demografik verileri ile ilaç atlama durumları uygulanan geri bildirim anketinden elde edilirken, eczane kayıt sisteminden son 1 yıllık ilaçların dökümü yapılarak Medication Possesion Ratio(MPR) hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 168 hasta dahil edildi. Hastaların 60'ı (%35,7) kadın, 108'i (% 64,3) erkek idi. Yaş ortalaması 43,61±10,35 olarak hesaplandı. MPR hesabına göre %29,2 hastada tedavi uyumu yetersiz idi. Orta yaşlardan itibaren tedavi uyumunun arttığı görüldü. Hepatit B dışındaki hastalıklar nedeni ile ilaç kullanımı olan hastalarda tedavi uyumu daha yüksek bulundu. Cinsiyet, eğitim- çalışma durumu, medeni hali, sigara- alkol gibi alışkanlıkları, kullanmakta olduğu antiviral tedavinin türü, ilaç alma zaman ve şekli, tedavi başlangıcındaki biopsi bulguları arasında tedavi uyumu açısından anlamlı fark saptanmadı. Hastaların en sık ilaç atlama nedenleri unutkanlık olarak saptandı. Sık görülen diğer nedenler başka işlerle meşgul olma, günlük rutinde değişiklik olmasıydı. Sonuç: Çalışmamızda MPR ile hesaplanan tedavi uyumu %70.8 olarak saptanmıştır. Bu uyum düzeyi literatürdeki KHB ile yapılan çalışmalara göre daha düşük düzeydedir. KHB hastalarında uyumun hekim tarafından takip edilmesi ve desteklenmesi önemlidir
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic Hepatitis B(CHB) is an important viral disease that causes mortality and morbidity affecting a large number of people worldwide. Although eradication of the disease cannot be achieved by treatment, the repression of viral replication and the maintenance of this repression are important to prevent the deterioration of the disease. Therefore, compliance with antiviral therapy is gaining importance. The aim of this study was to determine the patients compliance rate and the factors that affect it. Method: The patients who were followed by Şişli Hamidiye Etfal Training and Education Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology and who had been diagnosed with chronic hepatitis B for at least one year and had oral nucleos(t)id analogue(NA) were examined in an observational, cross-sectional fashion. Demographic data and not to take the drug status of the patients were obtained from the feedback questionnaire, the last 1-year drug from the pharmacy registration system was cast and the medication possesion ratio (MPR) was calculated. Results: 168 patients were included in the study. Sixty patients (35.7%) were female and 108 (64.3%) were male. The mean age was 43.61 ± 10.35.According to MPR the treatment compliance was inadequate in % 29.2 of patients. There were no significant differences in treatment compliance in terms of gender, educational status, marital status, smoking-alcohol habits, type of antiviral therapy, time and method of receiving medication, and biopsy findings at the beginning of treatment. The most common causes of drug skipping were forgetfulness. Other common causes were being engaged in other jobs, changing daily routine. Conclusion: In our study, compliance with MPR was found to be %70.8. This level of compliance is lower than in the literature. It is important to monitor and support compliance by physicians in patients with CHB