Ameliyathanede görevli sağlık çalışanlarının iletişim becerilerinin hasta güvenliği tutumuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of communication skills of operating room professionals on the patient safety attitude
- Tez No: 617391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma ameliyathanede görevli sağlık çalışanlarının iletişim becerilerinin hasta güvenliği tutumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla korelasyonel araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yer alan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathane biriminde çalışan 180 sağlık çalışanı, örneklemini ise en az altı aydır ameliyathanede görev yapmakta olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 113 sağlık çalışanı oluşturdu. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanmış“Birey Tanıtım Formu”, İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu, Güvenlik Tutumları Ölçeği (Ameliyathanedeki Uygulaması) kullanıldı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesi SPSS21 programı paket programı ile yapıldı. Sürekli değişkenlerin normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov Testi ile yapıldı. Kategorik değişkenler için frekans ve yüzde değerleri verildi. Sürekli nicel değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum gibi tanımlayıcı istatistikler verildi. İki grup karşılaştırmasında Bağımsız Örneklem T testi ve Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmasında One-Way ANOVA ve Kruskal Wallis H testi kullanıldı. İkili karşılaştırmalar Benforroni düzeltmeli Dunnn Çoklu karşılaştırma testi ile yapıldı. Değişkenler arası nedensel ilişkiler için çoklu regresyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda ameliyathanede görevli sağlık çalışanlarının güvenlik puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu, iletişim becerileri puan ortalamalarının iyi düzeyde olduğu, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim düzeylerinin güvenlik tutumu üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulundu
Özet (Çeviri)
This correlational study was conducted to determine the effect of communication skills of operating room professionals on the patient safety attitude. The population of study consisted of volunteered 180 health professionals working in the operating room of TR Ministry of Health, Istanbul Haydarpasa Numune Training and Research Hospital in Istanbul city of Turkey; while the sample of study consisted of volunteered 113 health professionals working in the operating room at least six months. To obtain the data for study, an“Individual Description Form”, a Communication Skills Scale-Adult Form and Safety Attitude Scale (Applied in the Operating Room) were prepared by researchers according to the literature. Statistical analysis of the findings was conducted by SPSS21 package program. The normal distribution of continuous variables was tested by Kolmogorov Smirnov Normality Test. Categorical variables were given as frequencies and percentages. Descriptive statistics of the continuous quantitative variables were given as mean, standard deviation, median, minimum and maximum. Independent Sample T Test and Mann Whitney U test were used to compare two groups while One-way ANOVA and Kruskal Wallis H test were used to compare more than two groups. Benforroni corrected Dunn Multiple comparing test was used for paired comparisons. Multiple regression analysis was conducted for the causal correlation between variables. As a result of the study, it was found that the mean of safety score of health professionals working in the operating room was in moderate level, the mean of their communication skills score was in higher level, and there was a significant positive effect of the levels of their active listening and non-verbal communication on the safety attitude.