Sleeve gastrektomi operasyonu geçirmiş hastaların yeme tutum ve davranışları ile beden kütle indeksi değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating attitudes and behaviors and body mass index changes in patients who had undergone sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 617405
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genel Cerrahi, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, General Surgery, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Sleeve Gastrektomi operasyonlarından sonra beden kütle indeksi (BKİ) değişimi, görülebilen ağırlık geri kazanımının yeme tutum ve davranışlarla olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Haziran 2018 – Eylül 2018 tarihleri arasında Liv Hospital Ulus Hastanesi'nde Sleeve Gastrektomi operasyonu geçirmiş ve operasyon öncesinde yeme tutum ölçeği olan EAT 26 ölçeğini doldurmuş preop dönemde randomize seçilmiş 200 obez ve morbid obez olgu üzerinde retrospektif klinik çalışma olarak yürütülmüştür. İstatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, tüm yıllarda(1., 2., 3., 4. yıllarda) kişilerin verdikleri kilolar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05); 1. yıl ve 2. yıllar arasında görülen azalma ve fark anlamlı bulunmuştur. Ağırlık değişim yüzdeleri ile EAT 26 ölçek puanları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).1.yılında olan hastaların operasyon sonrası EAT 26 puanları ile 1 yıllık BKİ değişim değerleri arasında pozitif yönde 0,287 (zayıf) düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmışken (r:0,287, p:0,043), diğer yıllar için anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the relationship between body mass index (BMI) change and visible body weight index and eating attitudes and behaviors after Sleeve Gastrectomy operations. The study was conducted between June 2018 and September 2018 at Liv Hospital Ulus Hospital. The study was a retrospective clinical study of 1016 obese and morbidly obese patients who completed the EAT 26 scale on the eating attitude scale before the surgery. For statistical analysis, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) program was used. As a result, a significant difference was found between the weight loss changes of people in all years (1, 2, 3, 4 years) (p 0,05); The difference between the 1st and 2nd years and the difference were significant. There was no significant relationship between weight change percentages and EAT 26 scale scores (p>0,05).There was a statistically significant correlation between the post-operative EAT 26 scores of the 1st year and the 1-year BKİ change values at 0,287 (weak) level (r: 0,287, p: 0,043), but no significant relationship was found for the other years.