Bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş hastalarda gastrointestinal semptomlar ve besin toleransı
Gastrointestinal symptoms and food tolerance in patients who had undergo bariatric surgery operation
  1. Tez No: 757236
  2. Yazar: NİSA BOZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde obezitenin tedavisinde diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin yetersiz kaldığı bireylerde; Bariatrik cerrahi uygulanmaktadır. Bariatrik cerrahi uygulamaları sonrasında bireyler de besin tolerasyonları ve gastrointestinal (Gİ) semptom değişiklikleri olabilir. Bu çalışma laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) ameliyatı geçirmiş hastalarda postoperatif dönemde değişen besin tolerasyonlarını ve Gİ semptomlarını inceleyen, deneysel olmayan nicel bir araştırmadır. Çalışmaya Nisan 2020 – Mart 2022 tarihleri arasında, Op. Dr. Gürdal Ören Obezite ve Metabolik Cerrahi Kliniğinde LSG operasyonu geçirmiş 57 birey dahil edilmiştir. Demografik özellikler, antropometrik ölçümler ve beslenme alışkanlıkları gibi soruları kapsayan anket formu, Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Besin Tolerans Anketi yüz yüze görüşme yöntemiyle bireylere uygulanmıştır. Katılımcılar ameliyattan sonraki 1-3.ay, 4-6.ay ve 7-12.ay olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Hastaların pre-operatif vücut ağırlıklarının ortalaması 115.45±25.66 kg iken, güncel vücut ağırlıklarının ortalaması 87.30±21.26 kg'dur. Ağırlık kayıpları zaman geçtikçe anlamlı derecede artmıştır. Katılımcıların %65'inde, aşırı ağırlığın kaybı yüzdesi (%AAK), %50'nin üzerindedir ve beklenenden daha kısa sürede başarılı ağırlık kaybına ulaşmışlardır. Üç günlük besin tüketim kayıtlarına göre neredeyse tüm makro ve mikro besin öğerlerinin alımları yetersizdir. En düşük gıda toleransı kırmızı ete ait (%56.1) iken baharatlara (%47.3), protein tozuna (%40.3), yumurtaya (%43.8) ve süte (%29.8) yönelik de tolerans düşüklükleri saptanmıştır. Baharatlara yönelik en düşük tolerans 1-3. ay aralığındadır. Katılımcıların %42.1'inde suya yönelik tolerans düşüklüğü saptanmıştır. En sık görülen Gİ semptomları sırasıyla kabızlık, reflü ve hazımsızlıktır. Kabızlık oranlarında ay gruplarına göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Reflü oranlarında ise zaman geçtikçe anlamlı derecede artış saptanmıştır (p˂0.05). Uzun dönemde Gİ semptomları ve gıda tolerasyonlarındaki değişimlerin anlaşılabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in people for whom diet and lifestyle changes are insufficient in the treatment of obesity, Bariatric surgery is applied. Individuals who had undergone bariatric surgery may have changes in food tolerance and gastrointestinal (GI) symptoms. This study is a non-experimental quantitative study evaluating the changing in food tolerances and GI symptoms in the following laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG). Fifty-seven patients who had LSG surgery at the Gürdal Ören Obesity and Metabolic Surgery Clinic were included between April 2020 and March 2022. A questionnaire including demographic, anthropometric measurements, and nutritional habits of individuals, Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), and Food Tolerance Questionnaire were administered to individuals by face-to-face interview method. The patients were separated into three groups after surgery: 1-3 months, 4-6 months, and 7-12 months. The patient's average weight before the operation was 115.45±25.66 kg, whereas their current average weight is 87.30±21.26 kg. The weight loss of individuals increased significantly over time. 65% of participants had a percentage excess weight loss (EWL%) above 50% and achieved successful weight loss in a shorter time than expected. The three-day food consumption records show that almost all macro and micronutrient intakes are inadequate. The lowest food tolerance is red meat (56.1%), but there was also low tolerance for spices (47.3%), protein powder (40.3%), eggs (43.8%), and milk (29.8%). The most common GI symptoms are constipation, reflux, and indigestion. There are no differences between month groups for constipation. Reflux increases significantly over time (p˂0.05). More research is required to fully comprehend the long-term changes in GI symptoms and dietary tolerance.