Köpeklerde ekstremitelere topografik ve klinik yaklaşımlar
Topographic and clinical approaches to extremities in dogs
  1. Tez No: 617437
  2. Yazar: İMDAT ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI NUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Köpeklerin ekstremitelerinde çeşitli travmatik lezyonlar ile karşılaşılmaktadır. Cerrahlar için, ilgili yüzey noktalarına aşinalık, organ ve damarlara erişimde en uygun yerin seçiminde yapılacak olan ensizyon yerlerinin başarılı bir şekilde seçilmesi için bir ön şarttır. Bu tez çalışması ile köpeklerde ekstremitelerin topografik ve klinik anatomilerinin detaylı olarak ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın günümüzdeki mevcut veteriner anatomi ve cerrahi literatürüne görsellik ve detay açısından zengin bir kaynak sunacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, köpeklerin ekstremitelerine topografik olarak yaklaşıldı, katmanlar fotoğraflandı ve bölgede görülen anatomik yapılar isimlendirildi. Ayrıca klinik yaklaşımlar için seçim yerleri belirlendi ve palpe edilebilir kemik noktaları kullanılarak bölgelerin birbirlerine korelasyonları incelendi. Ön bacağın tüm sinirlerini kapsayan plexus brachialis'in, birinci torakal vertebra'nın processus spinosus'u ile manubrium sterni arasındaki hattın alt 1/3'ü hizasından çıkış yaptığı ve burada anestezi yapılabileceği belirlendi. Gövdede bulunan en kalın sinir olan nervus ischiadicus'un, trochanter major'un caudomedial'inde bulunan çukurluk içerisinden geçtiği ve bu noktada anestezi yapılabileceği belirlendi. Ayrıca birçok kırık olgusu için en uygun yaklaşım yerleri belirlenerek fotoğraflar üzerinde gösterildi. Sonuç olarak, köpeklerde yapılan bu çalışma, literatüre renkli ve fresh operasyon fotoğraflarının eklenmesine bir katkının yanı sıra, sinir uzamına yapılan anestezilerden bazıları için de yeni ve basit teknikler ortaya koymuştur. Ayrıca farklı bir teknik kullanılarak yapılan osteometrik analizlerde bölgeler arasında pozitif korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various traumatic lesions are encountered in the extremities of dogs. For surgeons, familiarity with relevant surface points is a precondition for the successful selection of incision sites to be selected in the selection of the most suitable site for access to organs and vessels. This study aims to reveal the topographic and clinical anatomy of the extremities in dogs. It is thought that this study will provide a rich source of visual and detail in the current veterinary anatomy and surgery literature. In this study, the extremities of the dogs were approached topographically, the layers were photographed and the anatomical structures seen in the region were named. In addition, selection sites for clinical approaches were determined and correlations of regions were investigated by using palpable bone point. It was determined that the plexus brachialis, including all the nerves of the front leg, exited from the lower 1/3 of the line between the processus spinosus of the first thoracic vertebrae and the manubrium sternus and anesthesia could be performed here. It was determined that the nervus ischiadicus, which is the thickest nerve in the trunk, passes through the concavity located in the caudomedial of trochanter major and at this point it can be anesthetized. In addition, the most appropriate approach for many fracture cases was identified and shown on photographs. As a result, this study in dogs has provided new and simple techniques for the addition of color and fresh photos of the operation to the literature, as well as some of the anesthetized neurons. In addition, osteometric analyses using a different technique revealed a positive correlation between the regions.