Farklı materyallerden üretilen hareketli bölümlü protez altyapı kroşelerinin tutuculuk ve mekanik özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of retentive and mechanical properties of removable partial denture clasps made of different materials
- Tez No: 617439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLERYÜZ GÜRBULAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada termo-mekanik yaşlandırmanın, farklı kalınlıklarda üretilen Polietereterketon (PEEK) ve farklı üretim teknikleriyle hazırlanan Kobalt-Krom (Co-Cr) hareketli bölümlü protez altyapı kroşelerinin tutuculuk kuvvetlerine etkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Lazer sinterleme yöntemi ile üretilen farklı andırkatlara sahip 96 adet Kobalt-Krom (Co-Cr) ve freze yoluyla hazırlanan 48 adet Zirkonya (ZrO2) dayanak kuron için tasarlanan kroşeler; freze yoluyla Polietereterketon (PEEK) diskten ve geleneksel döküm ile lazer sinterleme yöntemi kullanılarak Kobalt-Krom (Co-Cr) alaşımından elde edildi. Kroşe düzeneklerine 5 yıllık termo-mekanik yaşlandırma uygulanarak tutuculuk kuvvetleri mikrogerilme test cihazında ölçüldü. Bulgular: Dayanak kuron tipi ve andırkat farklılığının tutuculuk kuvvetlerine etkisi tüm kroşe gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present in vitro study was to evaluate the effect of thermomechanical aging on retentive forces of PEEK clasps prepared with different thicknesses and Co-Cr clasps manufactured by particular methods. Method: Clasps were designed for 96 Co-Cr crowns manufactured by laser sintering and 48 ZrO2 crowns made up of milling with various undercuts. PEEK clasps were manufactured from milling disc and Co-Cr clasps were produced from alloy by conventional casting as well as laser sintering method. Thermomechanical aging composed of 5 year clinical simulation was performed for clasp assemblies and retention forces were measured by micro-tensile test machine. Results: The effect of abutment crown type and various undercuts on retentive forces of clasps had no statistically difference.