Farklı dayanaklarla üretilen implant üstü sabit protezlerin implant ve çevre dokularda oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar analiziyle karşılaştırılması
Comparison of the tension on implant and surrounding tissues with finite element analysis of implant supported fixed prostheses produced with different abutments
- Tez No: 907619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde diş eksiklerinin tedavisi için ilk seçenek olarak implant tedavileri düşünülmektedir. İmplant üstü protezler sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılırken kullanım avantajı nedeni ile genellikle sabit protezler ilk seçenek olarak düşünülmektedir. İmplant üstü sabit protezler ise vida tutuculu ve simante olarak ikiye ayrılabilir. Güncel çalışmalarda vida tutuculu sabit protezler giderek daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında sonlu elemanlar analizi ile incelenmek üzere mandibula posterior birinci premolar ve molar bölgesine 4.1 mm çapında ve 10 mm uzunluğunda 2 adet implant yerleştirilip 3 üyeli monolitik zirkon restorasyonlar üretilmiştir. Multi unit, octa ve variobase olmak üzere 3 farklı dayanak kullanılarak üç adet model üretilmiştir. Vertikal ve oblik kuvvet uygulanıp toplam 6 farklı analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerle implant, dayanak, kemik, vida ve restorasyon üzerine gelen stresler incelenmiştir. Kemik üzerine gelen streslerde modeller arasındaki stres değerleri benzer dağılım göstermiştir. Tüm modellerde sistemin her bileşeninde oblik yükleme sonrası görülen stresler vertikal yükleme sonrası görülen streslerden daha yüksek stres değerleri oluşturmuştur. İmplantlar üzerinde en yüksek stres variobase dayanak kullanılan modelde görülmüştür. Dayanaklar üzerine en fazla stres ise octa dayanak kullanılan modelde görülmüştür. Vida ve protetik restorasyon üzerinde en yüksek stresler ise octa dayanak kullanılan modelde görülmüştür. Materyallerde deformasyon görülecek stres değerleri hiçbir modelde aşılmadığı için bütün dayanaklar klinik kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
In today's dentistry, implant treatments are considered as the first option for the treatment of missing teeth. Implant-supported prostheses are divided into fixed and removable, with fixed prostheses generally being the first choice due to their usage advantages. In current studies, screw-retained fixed prostheses are increasingly highlighted. In this thesis study, for finite element analysis, two implants with a diameter of 4.1 mm and a length of 10 mm were placed in the mandibular posterior first premolar and molar region, and 3-unit monolithic zirconia restorations were produced. Three different abutments, namely multi unit, octa, and variobase, were used to produce three models. Vertical and oblique forces were applied, and a total of 6 different analyses were conducted. The stresses on the implant, abutment, bone, screw, and restoration were examined. The stress values among the models showed similar distributions in the stresses on the bone. In all models, the stresses seen on each component of the system after oblique loading created higher stress values than the stresses seen after vertical loading. The highest stress on the implants was seen in the model using the variobase abutment. The highest stress on the abutments was seen in the model using the octa abutment. The highest stresses on the screw and prosthetic restoration were seen in the model using the octa abutment. Since the stress values where deformation would occur were not exceeded in any model, all abutments are suitable for clinical use.