Bedensel engelli çocuğa sahip annelerin skolyoz açısından incelenmesi
The observation and analysis of mother having physically handicapped child in terms of scoliosis
- Tez No: 617445
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı bedensel engelli çocuğa sahip annelerin omurgalarının skolyoz açısından incelenmesidir. Araştırmaya 22 ile 60 yaş aralığında bedensel engelli çocuğu olan 20 anne ve sağlıklı çocuğa sahip 20 anne olmak üzere 40 anne gönüllü olarak katıldı. Bedensel engelli çocuğa sahip anneler deney grubunu ve sağlıklı çocuğa sahip olanlar ise kontrol grubunu oluşturdu. Araştırmaya başlarken her iki gruptaki gönüllüler sosyodeografik veri formundaki bilgileri doldurdular. Bedensel engelli çocukların hepsine Gross Motor Function Measure-88(GMFM-88) uygulandı.12 yaşından küçük çocuklara WeeFIM, 12 yaşından büyüklere FIM uygulandı. Annelerden istenilen röntgenler uzman bir hekimle birlikte skolyoz ve kifoz varlığı açısından incelendi. Ayrıca skolyozun omurganın hangi bölgesinde olduğu kaydedildi. Annelere ağrı hissini değerlendirmek ve hissedilen ağrının şiddetini ölçmek için Vizüel Ağrı Skalası (VAS) uygulandı. VAS uygulanırken annelerin boyun, kol, sırt, bel ve bacaklarından hangisi veya hangilerinde ağrı hissettiklerini belirtmeleri istendi. Normal dağılıma sahip değişkenlerin iki grupta karşılaştırılmasında Student t testi, normal dağılmayanların karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesinde Ki-kare, sayısal değişkenlerin arasındaki ilişkilerin test edilmesinde ise Spearman rank korelasyon katsayısı kullanıldı. Tüm değerlendirilmelerde p0,05). Her iki gruptaki annelerde bulunan toplam skolyoz sayısı bakımından (p>0,05), skolyoz varlığı ve yerleşim yeri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Annelerde kifoz görülmesi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Deney grubundaki skolyozu olan annelerin demografik özellikleri ve çocukların GMFM, yaş, WeeFIM değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the vertebrae of mothers with a physically handicapped child in terms of scoliosis. A total of 40 mothers, 20 mother with physically handicapped child and 20 mothers with healthy child participated in the research voluntarily in the age range of 22 to 60. The mothers with physically handicapped child formed the experimental group and the mothers who have healthy child formed control group. In the beginning of the research, volunteers in both groups filled information on the sociodemographic data form. Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88) was applied to all of the physically handicapped children. WeeFIM was applied to children under 12 years old, FIM was applied to over 12 years old. The X-Rays were asked from mothers were examined by an expert doctor in terms of scoliosis and kyphosis. Also, the scoliosis's place in the backbone was saved. The Visual Pain Scale (VAS) was regulated to the mothers to assess the pain sensation and to measure the severity of the pain experienced. While VAS was regulating to the mothers, mothers were asked to indicate which of their neck, arms, back, waist and legs they felt pain. In the comparison of two groups, which was normal distribution factors student t-test was used, whereas Mann-Whitney U test was used in the comparison of abnormal distributions. While K-Kare was used to test the relation between categorical distributions, Spearman rank correlation coefficient was used to test the relation between numerical variables. In all evaluations, value of p0,05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of the presence of scoliosis and locality in terms of the total number of scoliosis in the mothers in both groups (p>0,05). There was no statistically significant relationship between the groups in terms of kyphosis on the mothers (p>0,05). There were not statistically meaningful differences between demographic characteristics of mothers with scoliosis in the experimental group and children's GMFM, children's age and children Wee FIM values (p>0,05).