Hemşire ve ebelerin hasta mahremiyetine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurse and midwives' opinions on patient privacy
- Tez No: 617444
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada hemşire ve ebelerin hasta mahremiyetine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmış ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 385 hemşire ve ebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Hasta Mahremiyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşire ve ebelerin %35,8'i 30 yaş ve altında, tamamına yakını kadın, %39,5'i ön lisans mezunu, %23,4'ü 6-10 yıldır çalışmaktadır. Hemşire ve ebelerin mahremiyet algısı orta düzeyde bulunmuştur. Mahremiyet algısı yaşa göre değerlendirildiğinde 41 yaş ve üstü olanların mahremiyet algıları en fazla iken 31-35 yaş arası olanlarda en azdır.
Özet (Çeviri)
In this study the aim was assessment of nurse's and midwife's opinions on patient privacy and that was done descriptively. 385 nurses and midwife's who work for Ankara Research and Education Hospital were conducted. To collect data,“Personal Information Form”and“Patient Privacy Scale”were used. The data was evaluated by Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis H tests. %35 of participant nurses and midwifes were under 30, almost all of participant were women, %39,5 of participants had associate's degree, %23,4 of participants have been working for 6-10 years. Privacy perception of nurses and midwifes was determined average. When privacy perception was evaluated by age; the ones' who is at the age of 41 and over perception of privacy was highest whereas the ones who are at the age of 31-35 perception of privacy were least. Nurses and midwife's educational levels are increasing the perception of privacy increase.