Özel eğitim ve rehabilitasyon programındaki zihinsel ve/ veya bedensel engelli çocukların annelerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determining the depression and anxiety levels of mothers whose children are physically or/and mentally disabled and under rehabilitation program
  1. Tez No: 491842
  2. Yazar: MİYASE DİDEM ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Programındaki Zihinsel Ve/ Veya Bedensel Engelli Çocukların Annelerinin Depresyon Ve Anksiyete Düzeylerinin Belirlenmesi Amaç: Engelli çocuğa sahip olmak ailelerin yaşam tarzları önemli ölçüde etkilemektedir. Ailenin sosyal yaşantısı çocuğun bağımlılık derecesine göre kısıtlanmaktadır. Çocuğun bakımını daha çok anneler üstlendiği için anneler daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle engelli çocukların yeterli bakımı almaları için annelerin ruh sağlığının korunmasına önem verilmeli ve gerekli destek sağlanmalıdır. Bu çalışmada engelli çocuğa sahip annelerin depresyon ve anksiyete düzeyini etkileyen faktörleri saptanması planlanmıştır. Böylece ailelerin yaşam kalitesinin artmasına ve engelli çocukların daha iyi hizmet almalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çocuğu Özel Buca Mutlu Çocuklar Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan 207 gönüllü anne dahil edildi. Annelerin sosyodemografik özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri; sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak, Kruskal Wallis testi, Student's t testi ve Pearson korelasyon testleri ile analiz edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 39.59±9.15 yıl idi. BECK depresyon ölçeği (BDÖ) puan ortalaması 14.65±8.69; BECK anksiyete ölçeği (BAÖ) puan ortalaması 13.43±8.45 saptandı. Çocukların engellilik derecesi arttıkça annelerin BDÖ ve BAÖ puanlarının arttığı saptandı. Engelli çocuğun cinsiyeti ile BDÖ ve BAÖ puanları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Sağlığın geliştirilmesi yaklaşımı kapsamında engelli çocuk annelerine birinci basamak sağlık hizmetleri olarak gerekli psikososyal destek programları başlatılmalıdır. Böylece ailelerin yaşam kalitesinin artmasına ve engelli çocukların daha iyi ortamda yaşamalarına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Determining the Depression and Anxiety Levels of Mothers Whose Children are Physically or/and Mentally Disabled and Under Rehabilitation Program Aim: Having disabled child effects the life style of a family significantly. Family's social life is limited according to the level of child's disability. Mothers are more effected by this situation as they are the ones that looks after their children more. So, the mothers' mental health should be maintained and they should always be given enough support so that their disabled child would be well taken care of. In this study, it is planned to identify the factors that effects the depression and anxiety levels of mothers that have disabled children. So, it is aimed to contribute to the level of quality of life for those families and make it possible for disabled children to be looked after in better conditions. Materials and Methods: 207 voluntary mothers from Buca Mutlu Çocuklar Special Education and Rehabilitation Center are included in this study. Mothers' socio-demographic specialties and the levels of depression and anxiety are evaluated by using socio-demographic background questionnaire, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI). Gathered data were analyzed by SPSS 24.0 software, Kruskal-Wallis Test, Student's t test and Pearson's Correlations Tests. Results: The average age of mothers that took part in this study is 39.59±9.15 years. When the tests were scored, BDI overall cut-off score was found 14.65±8.69 and BAI overall cut-off score was found 13.43±8.45. It is understood that BDI and BAI cut-off scores are bigger if the severity of their children's disability is higher. No significant relation between the gender of disabled children and the BDI & BAI cut-off points could be observed in this study (p>0.05). Conclusion: Required Psychosocial Support Programs for mothers of disabled children should be started as part of Health Development Approach. By doing this, it could be possible to contribute to the level of quality of life for those families and let disabled children live in a better environment.