Lüks moda mağazalarında imaj ve iç mekan tasarımı incelemesi
Image and interior design in high end fashion stores
  1. Tez No: 617459
  2. Yazar: DİLARA BİLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CEVRİYE BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasının amacı lüks marka moda mağazalarındaki, imaj ve iç mekan tasarım ilişkisinin incelenerek, Beymen (Mersin) markasında irdelenmesidir. Tezin amacına bağlı olarak görselliğin mağazacılıktaki önemi ve günümüzde gelinen mağazacılık anlayışıyla giriş yapılmaktadır. İkinci bölümde mağaza kavramı, mağazaların sınıflandırılması ve alt kategorilerine giriş yapılarak perakendecilik kavramlarından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, lüks marka mağazalarda tasarımı belirleyen faktörler, iç ve dış etkenler, düzenlemeler, atmosfer ve mimari dışındaki bazı temel unsurlar ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, Türkiye'de lüks marka mağazacılığına iyi bir örnek olan Beymen markasına yer verilmektedir. Beymen markasının tarihsel gelişimi anlatılırken, mimariye, sanata olan katkısı vurgulanmakta ve Beymen'in megastore mağazaları incelenmektedir. Beşinci Sonuç ve Değerlendirme bölümünde ise; dünyada ki lüks markaların perakendecilikte tasarıma verdikleri önem vurgulanmaktadır.Buna bağlı olarak Türkiye'de Beymen markasının lüks marka mağazacılığına örnek olarak seçilmesine sebep olan özellikleri tüm tarihi ve mağazaları düşünülerek irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse th relationship between the image and the interior design within the context of Beymen stores case study. The significance of visuality in marketing at fashion stores and current retail concepts are mentioned in the introduction. In the second chapter, the store concept, making the entrance to the classification of store retailing concepts and sub-categories are mentioned. Later on, factors determining design in luxury brand stores, internal and external factors, arrangements, atmosphere and some basic elements outside of architecture are discussed. In the four chapter, one of the well known brand names called Beymen, is brought upas the leader of high end fashion stores in Turkey. The historical development of Beymen is being narrated, its contribution to architecture and art is also underlined. Then, Beymen stores interior design is analysed. As a conclusion; the importance of interior design in retailing for the luxury stores all around the world, is emphasised. Since, Beymen is a very good example in this catagory, it is chosen as one of the high end fashion stores in Turkey.