Endometrioziste menstruel siklusun 2. ve 14. günü ölçülen CA 125 değerlerinin diagnostik kullanımı
Diagnostic use of CA 125 values measured on the 2nd and 14th days of menstrual cycle in endometriosis
  1. Tez No: 617461
  2. Yazar: HÜSEYİN AYTUĞ AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CELİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Endometriozis reprodüktif dönemdeki kadınların %10'unu etkileyen, kronik pelvik ağrı ve infertiliteye neden olabilen inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın ilk semptomlarının başlaması ile tanı alması arasındaki süre 8 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle erken dönemde tanı için non-invaziv yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Endometriozisin erken tanısı için geçmişte CA 125 ve CRP dahil olmak üzere birçok serum belirteci üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Ancak hiçbir belirteç endometriozis için ideal tanısal performansa erişememiştir. CA 125 ve CRP düzeylerinin menstruasyonda artış gösterdiği bilinmektedir. Çalışmada artışın endometriozis hastalarında daha belirgin olup olmadığını, öyle ise bu artışın diagnostik olarak kullanımını değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Prospektif olgu-kontrol çalışması olan bu araştırmaya 36 olgu (endometriozis) ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 66 hasta katıldı. Olgu grubunu endometrioma ön tanısı ile preoperatif menstruel siklusun 2. ve 14. günü (menstruasyon ve menstruasyon dışı faz) CA 125 ve CRP düzeyleri ölçülen ve daha sonra opere edilen hastalar, kontrol grubunu ise aktif jinekolojik yakınması olmayıp rutin kontrol amacıyla başvuran ve jinekolojik bir patoloji saptanmayan hastalar oluşturdu. BULGULAR: Olgu grubunda (n=36) 2. ve 14. gün CA 125 düzeyleri (sırasıyla 108,15±90,33 U/mL ve 58,60±39,53 U/mL) karşılaştırıldığında 2.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Endometriosis is an inflammatory disease, that affects 10% of women in reproductive period and may cause chronic pelvic pain and infertility. The duration between first symptoms and diagnosis may be as long as 8 years. Therefore, non-invasive methods are needed for early diagnosis. Regarding many serum markers, including CA 125 and CRP, were previously studied for the early diagnosis of endometriosis. However, no serum marker could reach an ideal diagnostic performance for endometriosis. It is a known fact that, CA 125 and CRP levels increase during menstruation. We aimed to find out if this increase is more noteworthy among patients with endometriosis, and to evaluate the diagnostic performance of this if there is a noteworthy increase. METHOD: 66 patients were included in this prospective case-control study. 36 cases formed the study group (endometriosis) and the remaining 30 cases formed the control group. The patients in the study group were women, who were pre-diagnosed with endometriosis and tested for serum CA 125 and CRP on the 2nd and 14th days of menstrual cycle preoperatively (during menstruation and non-menstrual phase) and operated. The women in the control group were patients, who visited the outpatient clinic for a regular check-up without any gynecological complaints. The patients in the control group were not diagnosed with any gynecological pathologies.